debriyaj

1 /
Biladere araç sürmeyi öğretirken balatasının o kendine has konusunu duyduğumuz tamamen saçmalık olan pedal. Abi zevki başkacılar gelmeden kaçalım.
Şimdi debriyaja bastığın zaman gücünü motordan alan dişli ile tekerlere bağlı olan dişli birbirinden ayrılır. Debriyajdan ayağını yavaş yavaş çektiğinde dişliler birbirine yaklaşır. Kenetlendikleri noktaya kavrama noktası denir. Tam bu kenetlenme esnasında gazı vermeniz gerekir. Böylelikle ikisi de döner ki bu da aracın hareket etmesi demektir. Saçma sapan bir sistem. Ver gazı gitsin, bas frene dursun değil mi?
Onu da seviyorum.

Ama dur kalk yaparken arkadaki amcalar sinirlenince şerit değiştiresim geliyor.

Amcacım, şimdi o sol ayağım hep debriyaj üstünde kalınca ağrıyor, anlatabiliyor muyum? Biraz ilerlesinler, şarkıma eşlik edeyim, devam edeceğim tabi ki. Ben de ilerlemek istiyorum çünkü!

Herkesi otomatik sanma şahım hala debriyajlılar da vardır.
hisli bir parçadır. üzerine çok giderseniz, hemencik yanar. özellikle, dik yokuşlardaki dur kalklarda, etrafta çok sayıda araç ve kamyon varsa, atmosferi komple kaplar kokusu. illa ki o araç kalabalığı içinde yakan bir iki sürücü çıkar. zaten iki arabadan yanık kokusu gelse yeter.
Debriyaj, motorla vites kutusu arasındaki irtibatı keserek vites değiştirme olanağı sağlayan aktarma organıdır.

Sürekli kullandığım ve aramızda muazzam bir uyum olan araç parçasıdır. Çoğu zaman hız düşürmek için frene basmadan önce motor freni yaparım. Eğer çok fazla sürat düşmeyeceksem ayağımı gazdan çekip yarım debriyaj yaparım. Araç sürerken debriyaj ile gaz uyumu çok önemli olduğundan debriyaj ile aranızda duygusal bir kurmanıza neden olabilir. Sadece otobana çıkıp hızımı sabitlediğimde kendisi ile ayrı düşüyoruz. Ee aşkımız otobana kadar... *
Fransızca kökenli bir kelime. Fransızca débrayage kelimesinden dilimize geçmiş.

Ancak şöyle bir farklılık var: Fransızcada pedala débrayage değil embrayage ismi veriliyor. Débrayage ise, pedala bastığınızda gerçekleşen ayırma işlemine verilen isim.
hayatımda gördüğüm en gereksiz detaylardan biri.

arabanın fiziksel dinamiğine katkısı, mekanizmasını falan geçelim. bir insan bunu kullanma matematiğini oturtmak istemekle ömrünü tüketemeyecek kadar kısa yaşıyor....

(bkz: ömür törpüsü)