dedirten başlık

bu en çok tanım yapılamayan başlıklarda karşımıza çıkar.. genelde başlık yanlış açılmıştır ve biz de entry girerken "başlığı sınıflandırır" yada entrynin sonunda "dedirten başlık" kullanırız.. bu da entrymizin format dışı kalmasına sebep olur..

örneğin..

"hatip dicle'nin milletvekilliği düştü" şeklinde bir başlık açılırsa buna tanım girmek bir hayli zordur.. ve yazar "bıdıbıdıbıdıbıdı dedirten başlık" " bıdıbıdıbıdıbdı dedirten haber" gibi tanımlar girmek mecburiyetinde kalır.. halbuki

"hatip dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesi" diye açılırsa başlık bu direk "bıdıbıdıbıdıdır" diye tanım girmeye daha müsait olur.. ve "dedirten başlık" ifadesinin kullanımı bir nebze cümlenin doğasından ötürü engellenmiş olur.
devamını gör...
o entrynin iki kere silineceğine delalet eder. hem dedirten kullan hem de başlığı refere et; olur mu böyle şey mübarek? kaldı ki entry girmeden önce kuralları az biraz okuma zahmetinde bulunsan hiç böyle şeyler olmayacaktı. henüz geç değil ama, hadi bakalım okumaya.
devamını gör...
ihl sözlükte kullanıldığında tek cümlede iki kere format dışına çıkılır. sözlüğün orta yerine pisleyen bir öbektir. ironik olansa bunu kullananlar genelde sözlüğü ve yazarları eleştirmek için kullanır.--- alıntı ---

iv. entry başlığın sözlükteki haliyle ilgili: "tanım", "başlık" ve "enrty" şeklinde tanımlanan entryler silinir. münferit vakada yazara ceza verilmez. yazarın hatada ısrarı talebe yapılma sebebidir.

..............

viii. dedirten, söyleten, düşündüren kullanımı: tanımlarınızı yaparken kullanmamanız gereken tanımlama şeklidir. tanım silinir. bu hatayı yapan yazara ceza verilmez. yazarın hatada ısrarı talebe yapılma sebebidir.

--- alıntı ---

devamını gör...
bazı başlıklar vardır.

format mormat dinlemeden dümdüz girilmesi gereklidir.
sözlüğün ekseni kayabilir bu başlıklar için. popüler başlık *larda imam-ı bana göre mübahtır bu.neyse

yazarsın bir güzel de birşeyler içini kemirir durur.
"ulan olmuyor böyle yav" dersin içinden.

vicadanın rahat bırakmaz seni ve eklersin oraya şu iğrenç ifadeyi ;

"dedirten başlık"
devamını gör...
paralel bir durumda şu olsa gerek

yazar kişisi yazar yazar * uzun uzun

sonra ya artık en başa ya da en sona "tanım iki nokta üst üste bilmem ne bilmem ne" diye ekler.

napsın garibim.güme gidebilir o kadar şey.

hatta unutulur bazen bu da edit sureti ile eklenir tanıma.

yasal boşluk bu olsa gerek.
devamını gör...
yeni yetme yazarlar tarafından en sık yapılan hatalardan biri.

insanların ibret alması için sözlük yönetimi tarafından sol frame'e sabitlemesi gerekiyor bu olayın sanırım. taksim'de sallandırsınlar 3-5 tanesini bak bir daha yapıyorlar mı hesabı.
devamını gör...
ihl sözlük'te kullanılması kesinlikle yasak olan ifade biçimi.

sene olmuş 2011 hala dedirten başlık kullanan sözlükçü varsa kuş misali uçar giderim arkadaş buradan. siz de sevinirsiniz de mi?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.