değil mi ki susmak en çok söylemekti

1 /
"dil bütün yanlış anlaşılmaların kaynağıdır" diyor yazar küçük prens'te. Ne ki bazen susmak da yanlış anlaşılma nedeni olabilir. Her şey yerinde ve kararında güzel.
Saçmalığın daniskasıdır. Hep beraber susalım bakalım bu durumdan kim nasıl bir çıkarımda bulunacak. Yanlış anlaşılmaların temeli oluşturan durum susma hadisedir. Halbuki susmasak, içimizde olanı sahibine söylesek ve kendisini mevcut durumdan haberdar etsek ne biz yıpranırız ne de o yapmış olduğu hatayı tekrarlamaya devam eder. Konuşun arkadaşlar. Boşuna denmemiş insanlar konuşa konuşa diye. Ancak yerinde ve zamanında, uygun bir uslüp ile konuşun. Edepsizlik yaparak değil.
değil. insanlar konuşarak anlaşır. edebiyat parçalamak için uydurulmuş söz bence. böyle devrikimsi kurunca da havalı gibi dursun demişler ama bilakis kof.
Değildir kardeşim değildir. Susmak susmaktır, söylemek söylemektir. Susmak ve içine atmak edebiyatı yüzünden etrafımız derdini anlatmayan, sevince söylemeyen, kızınca üzülünce anlatıp çözüm aramayanlarla doldu. Herkes köşesine çekilip anlaşılmayı ve suskunluklarının konuşmasını bekler oldu.
Sevdiğini sürekli söylemek, kızdığında üzüldüğünde bunu uzatmadan anlatıp konuşup çözmek en güzelidir. Verilen değer gösterilmeye muhtaçtır. Kenara geçip anlaşılmayı bekleyen insanlar yalnızca anlaşılmamazlık yaşamazlar, anlamaktan da uzak olurlar.
-- alıntı--

Susacağın zaman büyük susarsan, halkım,
Susmasını, ama iyi susmasını, sıkı susmasını,
Ağır susmasını bilebilirsen, halkım,
Sen susunca taştan su sızmaya başlar.
Hırsından ağlamak isteyip de ağlayamayan
Ergenlerin sıkılı yumruğu gibi, taştan şiir
Ve sessizlikten de hakikat sızmaya başlar.

-- alıntı-- *
susmanın erdeminden bahsediyor zannımca ama bazen öyle şeyler olur ki susmak onaylamak manasına gelir o zaman da susulmaz ama genel olarak susmak erdemli bir davranıştır, en büyük ceza, en doğru cevaptır.