delirmekten korkan insan

1 /
Akıllı insandır. Aklın bir nimet olduğunu bilir, kaybedildiğinde Allahın onu şekilden şekile sokacağını bilir. Delilik öyle iki sinirlenmeye olmuyor ciggerim, sağlam delirenler anlar ancak. Onlara da bu dünya fazla sert kalpsiz ve ruhsuz gelir. Delilik mertebesine ulaşmadan anlayamazsın.
Ölmekten korkmakla benzer şey. Ölmüşsün bitmiş, delirmişsin o an itibariyle o da bitmiş. Delirmeye giden yoldan korkulabilir belki.
O kadar kendini yoklayanın da delireceğini düşünmüyorum. Yine de Allah bilir..
endişe duyabilecek kadar aklı olan insandır.

Babaannem 30 yaş dolaylarında şizofren olmuş.
Şizofren demezdi kimse tabi hasta derlerdi.
Neyse başım ağrıyor kısa keseceğim.
O genlerin bizim sülaledeki temsilcisi benim diye düşünüyorum birkaç yıldır.
Korkuyor muyum? Bilmiyorum. Deli olsam hesaptan mükellefiyetim kalkardı işte. Deliye yatmakla paçayı kurtaramıyorum.
Sosyal kaygı ve hedefleri olan metropol insanıdır. Şu an yaşadığım yerin ilçe otogarına minibüsten indiğim, buraya ilk ayak bastığım anda etrafımı delirmiş insanlar sardı. Sonra öğrendim ki bunlar zihinsel engelli de değilmiş. Köylüler, çiftçiler yemelerini, barınmalarını temin ediyorlarmış.
İnsanların delirmek için imkanları var. Bireyselleşmiş bir popülasyon için böyle bir durum söz konusu değil. Ki avrupa ve uzakdoğu toplumunda insanlar bu eşiğe geldiklerinde hayatlarına son veriyorlar.
Bizler ekonomik kaygılardan ötürü sosyal ve mental sorunlarımızı sürekli ötekileştiren bir toplum olduğumuzda hep sırada bekleyen acılarımız oluyor ve delirmekten hatta psikoloğa gitmekten bile korkuyoruz.
panik bozukluğa sahip olanlarda daha ciddi boyutlara varan kendini kaybetme korkusunun getirisi olan duygulanımlarla boğuşan insan tipi.

araba park etmeye çalışırken içimden keçileri saymaya başlıyorum mesela. bir, iki, üç, sakin imera. dört, beş, arkadaki bekleyen arabalara bakma imera. altı, yedi, allah seni inşallah bildiği gibi yapsın imera.