demokrasi

#siyaset  #özgürler 

1.
kendisi tanışanabilen bir şey olduğundan alınıp ihtiyaç duyulan ülkelere götürülür.eee o kadar taşımış adamlar boşuna mı karşılığında da birazcık petrol alınır.
devamını gör...
2.
şehvani duyguları ifa etmek için kadının içkisine yada bilumum meşrubatına atılan uyku hapı gibidir.
yutmayınız, itibar etmeyiniz, kutsalınızı ve değerlerinizi süslü vaatlerine kurban etmeyiniz.
devamını gör...
3.
ulan şu unutkanlığıma bak sen, adamın biri şöyle diyordu demokrasi için, daha iki gün önce okumuştum...

demokrasi, iki tane kurtla bir kuzunun akşam yemeğinin ne olacağını oy kullanarak belirlemesidir.
devamını gör...
5.
demokrasi, günümüz manasında değilde, hayat bulduğu roma ve antik yunan dönemlerinde ele alındığında, halkın kendini yönetme biçimi olarak tanımlanabilir.

ancak bu tanımdaki halk kelimesi ise, belli bir zümreyi ifade ettiğinden, belli bir zümrenin tüm ülkeyi yönetmesidir.

günümüz şartlarına geldiğinde, demokrasi, halkın egemen olduğu* yönetimlerin tamamlayıcısı olduğunu düşünülmektedir.

islami açıdan ele aldığımızda ise,

islam, kendi yönetim biçiminde, zaten, günümüz demokrasi mantığının getirdiği fikirleri ihtiva etmektedir. peygamber (s.a.s) dönemi ele alındığında istişarenin en üst düzeyde olduğu, sonraki hülefa-i raşidin döneminde ise genel bir seçim ile göreve gelmeleri örnek gösterilebilir.

bu konuda kaynak olarak

(bkz: islam'da yönetim biçimleri)
(bkz: muhammed esed)
devamını gör...
türkiye'de yürürlülükte olanı; apoletokrasi (ordu, polis), plütokrasi (tüsiad, müsiad), jüristokrasi (yüksek yargı), kleptokrasi (ihale usulsüzlükleri, örtülü ödenek...) bileşeni tanımlanamayan bir nesnedir. hepsini çorba edince coca cola'nın mucizevî formülünü bulmayı umduyduk fakat kafeinsiz kristal kola patladı elimize, bahtımıza.
devamını gör...
ilk doğuş yeri roma'dır. ancak roma'da yapılan demokratik düzen ilk başlarda halk arasında değil seçkinler arasında yapılmış. seçkinler birbirlerini seçip halktan bağımsız bir demokrasi anlayışını oluşturmuşlar. daha sonraları gelişerek bugünkü haline gelmiştir.
devamını gör...
10.
hatalı demokrasi eşittir oy eşitliğinden bakıldığı için, türkiye'de sadece oy vermek olarak algılanan, ontolojik boyutu, içeriği hakkında hiçbir bilgiye sahip olunmadan hakkında konuşulan kavramdır. aynı seçim sistemiyle taraftarı olunan parti iktidara gelince, yaşasın demokrasi, parti muhalefette kalınca kahrolsun demokrasidir. kendi korkularıyla yaşamaya, onların üzerine gitmemeye mahkum olan bir siyasal organizma, ki buna devlet diyoruz, seçim sistemini yenilemediği sürece, genel nüfusunun yüzde 20'sinin "iradesi" ile yönetilmeye mecburdur. vatandaşı da teba vasfında olarak ancak seçimleri demokrasi olarak bilecektir. eşitlik, özgürlük, adalet gibi kavramlar konuşulmayacaktır hiç.

"demokrasi nedir?"i; ne değildir üzerinden tanımlarsak; gece apansızın evlere polisin baskın yapmadığı, 14-15 yaşında çocukların duvara yazı yazmaktan ötürü 20 yıl hüküm giymediği, bir tepsi baklava çalan kopilin 36 yıl yemediği, banka hortumluyana liyakat madalyası verilmediği, seçilmiş, halkın temsilcisinin sivil olmayan otoriteler karşısında boynu bükük gezmediği, başbakana askerler tarafından pezevenk denmediği, tokat atılmadığı, bir milletvekilinin mecliste bir başka milletvekiline yönelik olarak "biri bu kadına haddini bildirsin" demediği, bazı okullarda solun, bazılarında sağın hakim olmadığı, vizyon sahibi olamayan muhalefetin olmadığı, kafalarda "asker gerektiğinde yönetimi eline alsın" düşüncesinin olmadığı, bunlara yer olmayan bir şeydir demokrasi. kendisi gibi düşünmeyen insanları toplama kamplarına alıp, camilere, okullara bomba atarak oluşacak gerilim ortamında yönetimi ele geçirmeyi düşünen insanların yargılanmasını düşünce suçu ve özgürlüğe vurulmuş pranga olarak görmekten farklı bir şeydir demokrasi.

sadece sandığa gitmek olarak algılandığında ve böyle düşünüldüğünde, bu fikir, bu kültür için hayatını ortaya koymuş insanların hem ruhlarına hem emeklerine saygısızlık edilmiş olur. eğer bu ülkede bugün akp iktidarda olduğu için bazıları, eğer o demokratsa ben değilim diyip, oligarşik bir cumhuriyeti savunuyorsa yazıklar olsundur o kişilere. demokrasi bir kültürdür ve aslında kültürümüze de pek yabancı değildir. ama kişisel hırslar koltuk sevdası ile birleşince, oturmamış bir kurumsal alt yapınında etkisiyle bugün yaşananlar yaşanırlar. kimi gavura kızıp oruç bozar, kimi de kurt puslu havayı sever misali, kafasındaki cumhuri diktatörlüğü yazar köşelerinden ortamın müsait yapısından istifade ile.

demokrasi kendini savunmasız bırakan bir sistem değildir, kendini yıkacak düşüncelere engel olur. ama kendini yıkmayı hedefleyen düşünceleri dahi kendi içinde, kendi getirmiş olduğu demokratik yöntemlerle saf dışı eder. ne bugün iktidarın demokrasi diye dedikleriyle örtüşür, ne de zaten fazlası zarar diyenlerin ağzında sakız olur.
devamını gör...
demokrasi ile demokratik olmayan bir rejimi kıyaslayıp, açıklamaya çalışalım. mesela demokratik olmayan rejim, jakoben cumhuriyetçilik olsun. yanlış anlaşılma olmasın, devlet şekli olan cumhuriyet değil, yönetim şekli olarak. yani chp, mhp mantığı diyelim.

bir öküz düşünün. öküzün soldaki ayakları komşunuzun bahçesinde, sağdaki ayakları sizin bahçede. soru: bu öküzün sütü kime aittir?

demokrasinin cevabı: öküz süt vermez.
jakobenizmin cevabı: biri öküzden süt çıkarsın.

(bkz: demokrasi problemi)**
devamını gör...
herkesin şerbetine göre verebildiği bir suyu vardır, her kucakta yeri, her dilde bir yakışığı da. cemil meriç "demopedi"dir der, yeterlidir sanıyorum.
devamını gör...
kimsenin beğenmediği fakat başı biraz sıkışınca herkesin terennüm ettiği bir manidir. halkın doğrudan bir sorunu yoktur demokrasiyle fakat demokrasiyi yaşatmaya çalışan seçkinlerin süreklilik arz eden bir sorunları vardır. çünkü her rejim kendi içinde oligarşik bir yapılanmaya meyleder. dolayısıyla halkın pür-i pak sinesine koşar adım gelen yönetici kadrosu sofrada kendisine ve yakınlarına bir kırık dahi kalmadığını yine bu demokrasi terennümü ile ifade eder. halkın da doğrudan muhatap olduğu an tam da bu terennüm anıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.