denetimli serbestlik

1 /
denetimli serbestlik,kişinin (haberlerde gördüğümüz kadarıyla cana kast etme suçlarını işleyen kişiler.tabi bu bize gösterilmek istenen tarafı olabilir.) yarım kalan işini tamamlaması için mevcut hukuk sistemi içerisinde kişiye verilmiş bir haktır. eğer kişi kavga ettiği hasmını yaraladığı için denetimli serbestlikten yararlanıyorsa artık gönül rahatlığıyla hasmını öldürebilir.böylece yarım kalan iş tamamlanmış olur.
Elektronik pranga ile yaşayan, akşam 9'la sabah 6 arası zorunlu ev hapsinde tutulan hükümlünün durumunu izah eder. Son infaz yasası uyarınca yapılan değişiklikle 1 yıl olarak belirlenmiştir. Açık'tan farkı, bakanlık hükümlülere ev tahsis eder ve iş yurtlarında maaşlı olarak kendi meslek dallarında çalıştırılırlar.
görece hafif sayılan suçları işleyen kişilerin hapis yatmamasını sağlayan bir cezalandırma şekli.

şahsen bu yöntemi mantıklı bulmuyorum. suçları hafife almamalı ve caydırıcı cezalar verilmeli. zira toplumumuzun büyük çoğunluğu maalesef sadece ceza ile eğitilebiliyor. bu toplum ne zaman bu kadar yozlaştı. kimler sebepse bu yozlaşmaya allah a havale ediyorum.
Denetimli serbestlik yasası 11 Nisan 2012'de kabul edilmiştir.
Denetimli serbestlik, yasa tarafından belirlenen deneme süresinde, kişinin cezasının sosyal hayat içerisinde infazına olanak sağlayan bir ceza hukuku kurumudur. Suç işleyen kişi sosyal yaşam içerisinde denetimli serbestlik yoluyla gözlemlenmektedir.
Hükümlü cezasını cezaevinde infaz ederken koşullu salıverilmesine belli bir süre kalınca tahliye edilerek dışarda sosyal hayat içerisinde denetim altında tutulmaktadır.
Denetimli serbestlik uygulaması birçok farklı nedenden kaynaklanabilir.
31 ocak 2013 itibariyle yeni haliyle resmî gazetede yayınlanan 6411 sayılı yasa.

--- alıntı ---

düzenlemeyle, hükümlülerin denetimli serbestliği için aranan ‘açık ceza infaz kurumunda cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçirme' şartı askıya alındı. böylece 15 bin hükümlünün salıverilmesinin önü açıldı, cezaevlerinden tahliyeler başladı. adalet bakanlığı verilerine göre, cezaevlerinde 32 bini tutuklu, 104 bini hükümlü olmak üzere yaklaşık 136 bin kişi bulunuyor.

6411 sayılı ceza muhakemesi kanunu ile ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun’un 13. maddesi, infaz kanunu’nun ‘denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezanın infazı’ başlıklı 105/a maddesinin iki bendinin 31 aralık 2015’e kadar uygulanmamasını öngörüyor. uygulanmayacak hükümler, hükümlülerin denetimli serbestlikle tahliyeleri için ‘açık ceza infaz kurumunda cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçirme’ şartını düzenliyor. bu şartın uygulanmasının askıya alınması, cezaevlerindeki yaklaşık 15 bin hükümlünün, koşullu salıverilme tarihlerinden daha önce ceza infaz kurumlarından salıverilmelerinin önünü açıyor. hükümlülerin cezalarının denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infazına, infaz hakimleri karar verecek. bakanlığın denetimli serbestlikle ilgili yaptığı düzenlemelerle daha önce 30 bine yakın hükümlü tahliye edilmişti.

--- alıntı ---
haberin tamamı için: http://www.cogitosozluk.net/tk/tk.php?q=4z8sag
http://www.zaman.com.tr/
ceza evindeki mahkumların belli şartları taşıyanlarından altıda birinin serbest kalmasını öngörüyor. denetimlerden kasıt; belli bölgelere girememe, konut hapsi, elektronik kelepçe, belli yerlerde yaşama gibi denetimlerdir.