deneyimsiz mühendis

1 /
havuçlu soda arkadaşımızın Youtube kanalı imiş. onu dışında iyi bir üniversiteden mezun değilse, sağlam bir çevresi yoksa, okurken çok girişkenlik göstermiş biri de değilse yeni mezun olarak zor iş bulacak mühendistir. en azından bilgisayar mühendisliği için konuşuyorum ki bence diğerleri için daha da geçerli. aslında zor demeyelim de iş bulurken kriter koymaması gerektiğini bilmesi lazım. oraya gitmem, bu işi yapmam, şu maaştan aşağısı olmaz tarzı cümleler ancak bu süreci uzatır. inşallah iş bulursa da 1 sene boyunca da orda sabretmeyi bilmeli. 1 sene bitmeyinceye kadar hala tecrübesiz sayılırsın çünkü.

fakat işte o tecrübeyi kazandıktan sonra senden iyisi yok. eğer firma yeni mezun olma durumunu sömürmediyse ve yine sömürmeyecekse emeklerin karşılığını vermek için bir süre orda devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.* işe girerken şu iki şeye de dikkat edilmeli bence. birincisi işi öğrendikten sonra zam alıp almayacağı, ikincisi ise hatır gönül vasıtasıyla bir yere girilmediği. firmalar genelde sistematik olarak senelik zam yaparlar. öyle durduk yere zam olmaz. bu yüzden de başlangıçta alacağın maaş, zammı da etkiler. ikincisi ise hatırla girdiğin yerde hem fedakarlık yapman beklenir hem de umursamaz yapıda biri değilsen ayrılman zor olur.

başlangıçta kriter koyulmaması gerek dedim ama sanırım bazı kriterler olmak zorunda. maaş olayından dolayı çoğu kişi bir yıl kalıp kaçar. sonra da o firmalar yeni mezun almaz ve işsiz yeni mezunların sayısı çoğalır. sorun firmada mı çalışanda mı?
(bkz: up niyetine)

vaktiyle niyet etmiş ama başaramamıştık. (bkz: #6013591" class="bkz">#6013591)
o yüzden görünce bir helal olsun yapan nasıl yapıyor deyip üstadı övdüm, sonra kendime ve bir işe girişirken başta gaza getirip, yolun yarısında türlü bahanelerle yarı yolda bırakan arkadaşlarımı sövdüm. bir kez daha ne yapacaksan tek yapacaksın dedirtti bana. stem eğitim metodları, pedogoji filan diye kasarken en sonunda kendimizi hiçbir şey yapmamış halde bulduk. bazen sadece yapmak gerek. just do it. özellikle içeriğin de mühendislikle olması yönüyle benim için ilgi çekici. inşallah içerikteki tüm videoları tek tek izleyip izlenimlerimi aktaracağım.

tebrikler ve başarılar.
bu kanalın 1 haftalık sürecini anlatıyorum işte.

lafa kalsa herkes youtuber olabilir ama ben bu lafa inanmıyorum. makyaj videosu veya gülmeme challenge çekmekse mesele ona lafım yok. iq'un 46 da olsa çekiyorsun ve izleniyorsun. ama adam gibi bir youtuber olmak, insanlara bir şeyler katacak videolar çekmek sözlükte tanımlar yazmak gibi bilgi, birikim ve bakış açısı isteyen şeyler. bilgi ve birikim olmadan maalesef çektiğin videolar amacına ulaşmıyor, millet çoğu zaman "ne diyor lan bu?" diyerek videonu kapatıyor.

bir haftalık youtuber'ım, bu sürede kanal açılış videosu hariç üç video yükledim ve şöyle bir şey fark ettim. video hazırlarken sizi en çok zorlayan şey içerikmiş. konu bulmak, kanalı bir temaya oturtmak falan zor değil. ilk videonu aslanlar gibi çekiyorsun da, buralarda sıkıntı yok. olayımız ilk videoyu yükledikten sonra başlıyor. ikinci videoda ne çeksem, ne çeksem diye evde dolanıyorsun ve aklına bir şeyin gelmediği her saniye seni daha da tedirgin ediyor. konuyu buldun diyelim, şimdi de mesele içeriğin nasıl olacağı. mesela ben üniversite eğitimi konusunda bir video çekeceğim, ama tam olarak üniversite eğitiminin nesini çekeceğim? sınavlar mı, bölüm mü, yurt mu, sosyal ortam mı? bunları sabaha kadar çoğaltırsın.

hadi diyelim ki ona da karar verdin, bu sefer de konu hakkında araştırma yapman gerekiyor. çünkü videonu izleyen insanların video bittikten sonra herhangi bir sorusunun olmaması gerekir. kafasında soru işareti kalmasın ki aynı konu hakkında başka kanallara yönelmesin, size abone olsun ve diğer videolarınızı da izlesin. bu konuda da izleyiciyi anlamanız, ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. izleyiciyi anlamak için hitap kitlenizi belirlemeniz lazım, hitap kitlenizi belirlemeden bu yola çıkmayın derim. benim kendime koyduğum hedef kitlemin benden en çok 5 yaş büyük olabileceğiydi, çünkü memlekette 25 yaşının üstünde olup hayal kuran insan artık yok gibi bir şey.

herkes zannediyor ki bu iş milyarlık ekipmanlarla oluyor. öyle bir şey yok, ekipmandan önce içerik getirir insanı kanala. açın inceleyin milyonlarca abonesi olan kanalları, ilk videolarını seyredin. bugün youtube ajansında çalışan muratabigf ilk zamanlarda beyaz mevlüt sandalyesine oturuyordu. ağır mimar strafordan yaptığı tripodunu kullanıyordu. bazı şeyler bir fikirle başlar ki youtube da bunlardan birisi.

not: kanal ve videolarla alakalı eleştirilerini sunan sevgili yazarlara teşekkürlerimi sunuyorum. bu kanal sizlerin eleştirileriyle gelişiyor ve mümkün mertebe eleştirdiğiniz tüm noktaları halletmeye çalışıyorum. ayrıca içerik önerilerinizi de mesaj yoluyla gönderebilirsiniz. şimdiden teşekkür ederim.
İzledim kardesim, deneyimine saglik. En az benim
Kadar hizli konusabildigin icin de tebrik ederim ayrica. Mesleginle hic ilgim yok sozelciyim ben, maksat izlenme sayin arttsin.
Öncelikle kanalı hayırlı olsun. Boş vakitlerinde edit üzerinde ustalaşma, ışık ve ses konularında biraz daha dikkatli olursa ortaya daha güzel işler çıkar. Sıkılmadan keyif alarak videolarını çekmeye devam etsin. Youtube çöplüğünde bir fark yaratırsa ne mutlu ona.
genç yazar arkadaşımızın youtube kanalı. onlarca youtube kanalı izleyen, günde en az 2 saatini içerik tüketerek harcayan biri olarak naçizane 1-2 tavsiyem olacak.
kapalı mekanda aydınlatmayı iyileştirmeye çalış.
ikinci videoda oto fokus bayağı bi yordu, kapatırsan daha iyi olur. tabii netlemeyi iyi ayarlaman gerekiyor öncesinden.
çok fazla cut yapmamaya çalış.
bir de kanal için bi logo ve intro da fena olmaz.