denizler altında 20000 fersah

1 /
Yazar neyin kafasındayken yazmışsa, o kafalardan bilim ve teknolojiye çok lazımdır.

Bilim-kurgu denildiğinde akla ilk gelen en eski eserdir.

Tabii o zamanın şartlarında bilim-kurgu, bugünün şartlarında "eee ?" Diyebileceğimiz kadar sıradan bir hikaye.

Edebiyatın piri reisi denilebilir yazara.

Tesla'nın deney yapmayıp o konularda roman yazdığını düşünün.

Öyle bişiler işte...
Jules verne'nin macera dolu kitaplarından biri. Ama sanıyorum ben radyo tiyatrosu olarak dinlemiştim ve nefes kesiciydi. Genelde böyle maceraların içinde bulunmak isteyen biri olarak denizaltında kapana kısılmış olmaktan ziyade balonla beş haftasını tercih etmişimdir hep, okurken bile o durumda ne yapacağını düşünen biri olarak.
okuduğumda sanırım 8 yaşımdaydım, bu kitabı okuduktan sonra hayatımda başka hiçbir kitap okumak ihtiyacı duymamıştım. kaptan nemo'nun akıbetini yedirememişimdir ve bu yüzden bugün bu yaşta tekrar okumaya cüret edemeyeceğim apayrı bir kitaptır. belki de büyüsü bozulur diye, bilmiyorum. çocuk aklıyla her şeyin anısı, yetişkin gerçekliğinden kat kat mükemmel oluyor da.
jules verne nin sürükleyici ve akıcı romanıdır.
Okyanusların ve denizlerin önemli olduğu bir dönemde sularda çok tuhaf bir şey dolanıyor. Çok hızlı hareket eden devasa bir şey kimilerine göre bir canavar kimilerine göre devletlerden birinin gizli silahı. Kitabın şu konusu bile çoğu kişide merak uyandırır.

artılarına bakıcak olursak

- Çok akıcı ve basit anlatımı var her türlü okuyucu okuyabilir. (Tabi yayın evi ve çevirmen önemli, tavsiye olarak iş bankası yayınları)
-bilimkurgu severler için güzel bir kitaptır. Gizem , savaş , merak dolu.
- kaptan nemo, Ned Land , Aronnax ve Conseil adlı 4 tane değişik karakteri barındırıyor.
- karakter sayısı az olduğundan çabuk kavrayabilirsiniz.
- Nautilus ise ayrı bir gizem ve efsane.

eksilerine gelicek olursak

- ağır bir roman arıyanlara göre değil o tarz okurlar uzak durmalı.

özet olarak
Kitabın kalınlığı korkutmasın sizi çok hızlı içine çekiyor. kitap okumayı sevenlerin isterse başlangıçta olsada alıp okuyucağı güzel bir eser.


bu kitaptan sonra denizaltına binmek istedim. öyle ki hala içimde uhdedir. birgün inşallah gerçekleşecek. olmadı ali şen'e yalvarmayı planlıyorum. bi tur attırır heralde.