denizli

denizli il merkezinin bulunduğu yerde diospolis ve onun ardından rhoas adlı kentleri kurulmuştur. ancak yine de ilk belirgin yerleşim kral 2. antiochus'un (m.ö. 261. 253) karısı laodikeia adına kurduğu ve yine aynı isimle anılan laodikeia kenti'ndedir. bu kent, denizli'nin 6 km. kuzeyinde eskihisar köyü dolaylarındadır. yine beyaz cennet pamukkale'nin bulunduğu bölgede de hierapolis kenti kurulmuştur.

denizli ve çevresinde türkler, ilk kez 1070 yılında görülmüşlerdir. selçuklu sultanı alparslan emrindeki afşin bey ve yanındaki kumandanlar, buraya kadar akınlar düzenleyerek bölgenin türkleşmesi için ilk adımı atmışlardır. 1071 malazgirt zaferi'nden sonra anadolu, türklerin kontrolüne girmiş, denizli ve çevresi de kutalmış oğlu süleyman ve emrindeki beyler tarafından fethedilmiştir. bu dönemden sonra oğuz boylarından pek çok akıncıyla, alp eren dediğimiz bilgin veya bir mesleğin üstadı sayılabilecek kişiler denizli içinde çeşitli bölgelere yerleşerek yerleşim yerlerini kurmuşlardır. bunlar arasında ahi sinan, ahi gayser, yatağan baba, sarı ismail, hüsamettin dede gibi türkmen kocalarıyla; mahmut gazi, seyit gazi, yazır, dodurga, ayaz, yüreğil, avşar gibi isimleriyle yerleşim yeri kuran komutanlardan söz etmek mümkündür.

denizli, temellerinin atıldığı ilk günden itibaren sahip olduğu özellikler nedeni ile sürekli bir cazibe merkezi olmuş ve gelişimini hız kesmeden sürdürmüştür. bu nedenle birçok büyük medeniyetin denizli'de izlerini görmek mümkündür.
devamını gör...
iki gün önce seyahatten döndüğüm şehir.izlenimlerime gelirsek,

şehir merkezi,nüfusu büyük şehirlere nispetle az olan her il de olduğu gibi küçük bir alana kurulmuş.yol yapım çalışmaları hala devam etmekte.çarşı pazar birbirine girmiş halde.havlucu diye tabir olunan esnafın hüküm sürdüğü büyük bir çarşı mevcut,aradığınız her kalite ürünü bulabiliyorsunuz.ama fiyatları istanbul ile aynı,hiç heveslenmeyin,ucuza ekmek yok bu memlekette.

insanları çok mülayim,polisleri çok sert,en ufak bir emniyet kemeri ihlalinde bile cezayı yiyorsunuz.hem de şehir merkezinde bile olsa.yemekleri enfes,ama suyu lezzetsiz,arıtma cihazları çok revaçta gördüm.

pınarkent,eski hisar,pamukkale çok güzel ve gezilesi yerler.kütahya yolundan gelecekseniz adını hatırlayamadığım bir göl kıyısında radar çevirmesi oluyor,dikkat edin derim.
2 gün içerisinde toplamda 500 küsür tl ceza yediğimi düşünürsek burada trafik kurallarına muazzam derecede dikkat etmek gerekiyor demektir*.

siz siz olun,buraya kız verirken iki kere düşünün,ben düşünemedim*.
devamını gör...
trafik plaka kodu 20, telefon alan kodu 0258'dir. ilçeleri; acıpayam, akköy, babadağ, baklan, bekilli, beyağaç, bozkurt, buldan, çal, çameli, çardak, çivril, güney, honaz, kale, sarayköy, serinhisar ve tavas'tır.
devamını gör...
an itibariyle öğrendiğim ve beni hayretler içinde bırakan bir bilgiye göre türkiye'deki leblebi üretiminin yüzde 70'ine ev sahipliği yapan (bkz: serinhisar) ilçesinin bağlı olduğu il...

biz kendisini horozları ile meşhur bilirdik...

ayrıyeten leblebisi ile meşhur ilimiz çorum değil miydi yahu?

demek ki leblebinin meşhur olması üretiminin büyük bir kısmının orada yapıldığı anlamı çıkarmıyormuş...
devamını gör...
denizlili olmama rağmen bazen benim bile anlayamadıgım bir dilden konuşan insanların olduğu sehir.
bugün bir otobüste gördüğüm yazı aynen şöyleydi.
lütfen pasonuzu istenmeden gösteriniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.