dersim katliamı ve chp

1 /
bunun bir tık ilerisini söyleyeyim. olur da sol cenah başa geçerse "feto katliamı" şeklinde bir ifade ortaya koymazsa ben de hiçbir şey bilmiyorum. neden iktidar olamıyorlar? sebebi tutarsızlıkları falan değil alenen mal olmaları. Bu zeka ve zihniyet ile bir halt olmaz onlardan.
chp milletvekili Orhan SARIBAL bu "katliam"ı unutmadığına ve unutturmayacağına dair bir tweet atmış.
kim yaptıydı ki acaba o "katliam"ı?
chp'nin parti içi bu özgür ortamına hastayım, mustafa kemalin yaptığına katliam diyen, ermeni soykırımı var diyen, pkk ile ortak iş gören kitleyi barındıran bu parti başa geçince aynı özgür ortamı ülkemize de getirecektir.
dersim bir katliam değildir. düzeni bozmak için devlete karşı silahlanmış bir grubun çıkardığı isyanın bastırılmasıdır. dersim'e yapılan müdahale orada yaşayan halk alevi olduğu için değil, devlete karşı durdukları için yapılmıştır. alevi oldukları için durduk yere kimse saldırmamıştır. bununla ilgili bir emare de yoktur. bugün pkk ne ise o gün orada ayaklananlarda o'dur. bunun benzerleri yıllar yıllar evvel osmanlı zamanında birkaç defa yaşanmıştır. en bilineni yavuz sultan selim -abartılmış sayılarla- zamanındadır. buna katliam diyenler ona da diyebiliyordur umarım. ben ikisini de demiyorum.

o gün ki chp hükümeti de gerekeni yapmış ve isyana teşebbüste diretenlere gereken cezayı vermiştir. eğer devlet isyana karşı önlem almasaydı ve önünü bıraksaydı, bugün güneydoğu ve doğu anadolu'nun bir kısmı olmayabilirdi. o zaman da bunun için bir şeyler söylerdiniz.

chp, aleviler için bir sığınaktır. çünkü başka bir oluşum için de pek fazla nefes alamazlar. kendilerini chp içerisinde daha rahat ifade edebiliyorlar. alevi kesim sola meyillidir, piyasadaki iktidara gelme ihtimali olan tek sol parti(!) de chp'dir. güçlü başka bir oluşum olsa kayabilirler kanaatimce. -mecliste ki 4 parti üzerinden bakarsak;

akp'ye verse oy, akp seçmen kitlesi olarak alevi karşıtı.
mhp'ye verse, o da aynı şekilde. yine oy veren var az da olsa.
hdp'ye verse, bir kısmı veriyor oy zaten ama pkk düşmanı olanlarda geri duruyor.
bir chp var, istediklerini yapabilecekleri, zihin yapılarına uygun olan. zaten çokca alevi üyesi mevcut ve istedikleri gibi at koşturabiliyorlar.
geçmişi konuşmak gerekli evet asla karşı değilim. kim ne yapmışsa ortaya çıksın ve hesabı sorulsun ama biz bugün olan bitene ağzımızı açıp tek cümle bile kuramazken geçmişi eşeleyip cumhuriyet de çok rerörö demek bana çocukça geliyor.
anlaşılır bir ilişki. yukarda söylenmiş zaten. alevi kesim için tarihsel öteki sünni islam. anadolu selçuklu devleti zamanında babai isyanları ile başlayan, zaman geçtikçe itikadi yönden ayrışan, merkezi devlet otoritesine muhalifliği derinleştiren, sosyolojik kökenli, ama modern zamanlarda siyasileşen bir meseleden bahsediyoruz burada. cumhuriyetin çağdaş, modernist ve sekulerist ruhunun toplum ve siyasal düzenden dini dışlamasıyla yollar chp ile kesişgit olayları, bugünün alevi kesimi ve chp arasında bir yol kazası olarak görülmelidir. fakat sosyalist ve din dışı ayrılıkçı kürt hareketi, zaten sosyalist ve din dışı kalmış alevi hareketlerini de etkilemiştir. bugün chp ve hdp arasında sol, sekulerizm ve islam karşıtlığı paydasındaki organik bileşenlerden bir tanesidir.

bir de kendi şahitliğimi aktarayım. apolitik tavır takındığım gençlikteki bir döneminde dar bir arkadaş grubundaydım. birisi pkk sempatizanı olup, sürekli grup yorum dinler, faşistlere küfrederdi. bu arkadaş diyarbakırlıydı. diğeri ise tunceli kökenli istanbul büyüme. bu ikincisi uluslararası ilişkiler okuyordu ve haliyle ikisi daha iyi arkadaştı. şehirli bir duruşu vardı ikincisinin. zaten daha okulun ilk aylarında sevgili yapmıştı. neyse, bizim militan ruhlu, gerilla adayı pkk sempatizanı diğerine sordu: " chp, atatürk dersim'de size bunu bunu yaptı.neden gene onları destekliyorsunuz?" tunceli'li arkadaş sorunun böyle aleni ve yüksek sesle söylenmesinden derhal rahatsız oldu ve sonra ayrıntılı konuşuruz der gibisinden sözler söyledi. ama gene de açıklamasını biraz yapma gereksinimi duydu. "chp olmazsa gericiler, yobazlar, faşistler devleti ele geçirir ve bu daha kötü olur. geçmiş geçmişte kaldı"
bu beyefendi, ilerde büyükelçi olma idealindeki arkadaş bir akşam da ilahiyat fakültesinin önünden geçerken, kapısına balgamını sümkürmüştü.

bundan çıkacak sonuç, türkiye'de tarihsel olarak ortaya çıkan sosyolojik, ideolojik toplumsal kesimlerin devlet otoritesi üzerinden öteki'sine karşı üstünlük kurma, kontrolü sağlama ediminin siyasetin ana unsuru oluşudur. osmanlı dağıldıktan sonra açığa çıkan geleneksel ve modern bazda toplumsal kesimler devlet rejimi ve politik iktidarı ele geçirmek için çaba sarf ederler. osmanlı idare tarzını tekrar kurmak isteyen ak parti'nin de en büyük yanılgısı budur. geçmiş tecrübe aynen bugüne taşınamaz. şartlar, bilinçler ve dünya değişmiştir.

son olarak, yönetim ile ilgili araştırmalar hep geleneksel, muhafazakar kesim üzerine yoğunlaşmıştır. sanki bunların devleti yönetme istemi gayri meşru ve sakıncalı bir şeymiş gibi. chp tabanı olan modernist, sekulerist zümrenin, alevi kesimin yönetim arzuları hiç araştırılmamıştır. zira eğitim ve kültür hakimiyetini de bunlar ele geçirdiği için bilimsel vurgu "öteki"ne yapılmıştır.

kutuplaştık, ötekileştik çok. akp gelene kadar memleket böylesine hür ve kardeşçeydi. ama akp, hırrrr, bu akp.