devlet tiyatrosu

sezonun yeni oyunu "kırmızı" tavsiyedir. mark rothko ve asistanı arasında ressamın sanat ve hayat algısı üzerine tartışmaların geçtiği dönemi temsil eder.
devamını gör...
--- alıntı ---

devlet tiyatrosu, devlet konservatuarı tatbikat sahnesi’nin bir aşaması olarak, 1949 yılında, "devlet tiyatro ve operası" adıyla kurulmuştur. konservatuvar'ın kurulduğu 1936 yılından 1947 yılına kadar, tiyatro bölümü'nü alman tiyatro sanatçı ve yöneticisi carl ebert yönetmişti.1940 yılında, "tiyatro ve opera tatbikat sahnesi" kuruldu.

--- alıntı ---
devamını gör...
bünyesinde sahnelenen profesyoneloyununa iki senedir inatla bakmama rağmen bilet bulamadığım kurumdur. arkadaş tüm istanbul izlemiş olmalı artık yeter yahu. bırakın artık ben de gideyim. biletleri gizliden el altında mı satıyorsunuz? hemen tükeniyor.
devamını gör...
artık nasıl bir algı ise..
devlet tiyatrosu.. okuduğum vakit, aklıma diğer mevzu geldi. hani şu darbe tiyatrosu konusu var ya. onun gibi.
devlet tiyatrosu. kanunların hepsi aslında oyunun bir parçası.
o silahlar, tanklar, ne bileyim kamu binaları filan.. dekor.
işte başrol oyuncuları var. yöneticiler.
yan karakterler. bürokratlar, memurlar, sivil toplum falan filan.
bir de figüranlar. sıradan halk.
böyle işte.
devlet tiyatrosu.
devamını gör...
gereksiz masraftan başka birşey değil. kapatılsın gitsin. vatandaşın tiyatro ihtiyacı falan yok. sanat duyarı kasmayalım. tiyatroyu çok seven versin parasını gitsin. tiyatrolar özelleştirilsin.
devamını gör...
biz öğrencilerin hem ucuz hem de eğlenceli bir etkinlik olmasından dolayı vazgeçilmezi. hem de gidenlere kattıkları cabası. her şeye çamur atmaya çalışan, kapatalım asalım keselim diyen insanlara siz bakmayın tiyatroya gidin efendim.
devamını gör...
özel tiyatrolar kendilerini geçindirebilmek için doğal olarak 35tl'den kapı açarken devlet tiyatrosu ögrenciye sadece 6tl'dir. vatandaşın, özellikle de bizim kesimin birçok şeyden çok tiyatroya ihtiyacı var. tiyatro dimağ açar. bütün sanatların en canlı halidir. tiyatroyla normal vatandaşın bağı kesilirse sanatçılar sadece kaymak tabakadan çıkmaya devam eder. biz de daha çok ağlarız bu sanatçılar niye hep o tayfadan çıkıyor diye.
asıl bizim belediyelere kızmamız lazım. ilçe belediyeleri paraları reklam panolarına saçacaklarına adam gibi kültür faaliyeti yapsınlar. göstermelik konserler yerine sahne kursunlar. bu kadar ak partili belediye var. niye bi tane "islami kaygılar güden" tiyatro sahnesi yok ? zor değil kurmak. para gani. oyuncu bol. metin var. ama yok işte sandığa giderken büyük düşün diyenlerde büyük düşünme yetisi yok. sanatsız medeniyeti toki mi inşa edecek ?
devamını gör...
huzur oyununda oyuncu değişikliğine giderek sevenlerini üzmüş, vurmuş , kırmış kurum. yağmur demedik okul demedik astık saat 10 da gişeye vardık. en fazla dört bilet dedin çoluğu çocuğu yatağından aldık kapına geldik ama bi huzur'umuz var ya. Gerçekten bugün ev arkadaşım* mükerrer seyir yapmaya gitmişti nasıl geçti diye sorduğumda mümtaz değişmişti dedi bu adam girince oyun başlamadı heralde yönetmen falan demiş. oo ka alakasız. uzun boylu soluk beniz zayıf mümtaz nerdee. 2. fotoğraftaki kısa boylu, toplu, gözlüklü banka memuru tiplemesindeki amca nerdee bi kere mümtaz nurandan küçük görünmeli. bu dayısı gibi resmen. olmaz bakın, 5 aralığa biletim var ben gibi huzur müdaviminin bile hevesi baltalandı. devlet tiyatroları mümtazı geri getir. ne yapmak ve nereye varmak niyetindesin.
mümtaz;

yenisi;
devamını gör...
istediğin oyuna asla bilet alamadığın kurum. ha bi kaç kere boş yer var bari buna gideyim dediğim birkaç oyunu ancak izleyebildim. kendilerini tekrar burdan esefle kınıyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.