devlet hastanesi vs özel hastane

1 /
Artık o kadar çok özel hastane var ki vallahi devlet hastanesi aratmayacak derecede ve hatta bazı devlet hastanelerinin kat kat her anlamda daha kaliteli durduğu. Özel hastane diye de aman aman. Üniversitelerin pıtır pıtır açılması gibi artık sahibinden. Com'da bile satılık/kiralık hastane diye görebileceğiniz kadar ayaga mı, ele mi bir yerlere düşmüş sağlık kurumları.
Evvela Allah her ikisine de düşürmesin kimseyi. Sağlık sıhhat diliyorum sevdiklerimize.

Özel hastanelerin insanların kanını emen mekanlar olduğunu net bir biçimde söyleyebilirim. Bulunduğum şehirde uzman doktor olarak görev yapmış arkadaş İstanbul’un en Pahalı hastanelerinden bitince çalışıyor şu an. Aynı şeyi devlet hastanesinde yaptığını defalarca söylemiştir. Doktor niteliği açısından çok fark yok özel ile devlet hastaneleri arasında. Fakat konfor ve temizlik dediğimizde özel hastaneler hemen ön plana çıkıyor.

Yapılacak üç beş tahlil sonucunda özel hastanenin sınıfına göre 2 bin ile 10 bin arası bir ücret karşınıza çıkabilir. Bunlar devlet hastanelerinde ücretsiz oluyor. Ama size sıranın gelmesi için çok bekleyebiliyorsunuz.

İşiniz acilse ve paranız varsa özel hastane elbette daha iyi ama çok acil durumda değilseniz üniversite veya devlet hastanelerinden şaşmayın.
Bugün gittiğim özel hastane cumartesi olmasına rağmen en az devlet hastanesi kadar yoğundu lakin tüm personel pek güler yüzlü ve kibardı.

Doktor, detaylı muayene sonrasında, tomografi, üç çeşit kan testi ve pcr istedi.
bademciklerimin ameliyatla alınması gerektiğini, burnun sağ tarafında kıkırdak eğriliği olduğunu onun da ameliyatla düzeltilmesi gerektiğini belirtti!
Bunun yanında altı ilaçtan oluşan bir reçete yazıp gönderdi.
Biraz daha devam etsek sol böbrekte giderdi diye düşünüyorum.

Aynı şikayet ile geçen sene devlet hastanesine gitmiştim.
Adam yüzüme bile bakmadan antibiyotik yazıp göndermişti.
Bu karşılaştırmanın bir galibi yok, sonuç bile yok.

Yanlış anlaşılmasın tamamen gördüklerim üzerinden tespit yapıyorum. Genelleme değil yani. Özel'de hemşireler daha makyajlı ve güzel oluyorlar, özel de hastalara ve hasta yakınlarına daha yoğun suni bir kibarlık var, parasıyla bakıldığınız için zoraki ve emrikavi bir kibarlık hali oluyor sanırım. Özel'de doktorlar daha bir amerikan filmi doktoru havasında ilgili oluyorlar. Devlet'de doktoru anlık görebiliyorsunuz çok hızlı hareket ediyorlar, otuz saniyeliğine odaya girip "hmmrsn snrrm evet hmmm msm" gibi bir şeyler konuşuyor hemşireyle intern ile sonra kayboluyor bir anda. Özelde kimin ne iş yaptığı belli değil gibi bir hava var. Bir yığın çalışan oradan oraya gidiyor geliyor ama ne yaptıklarını göremiyorsunuz sanki görüntü gibi hissediyor insan her şey imaj, görüntü, iş yapar görüneyim modu var gibi. devlette ise yoğun iş yükü yüzlerine yansımış hastalara karşı hep mesafeliler aman yine çağıracak diye.

Konusu açılmışken yazayım. Hani filmlerde hastanedeki çocukla/adamla/kadınla yakından ilgilenen siyahi sempatik hemşire karakteri vardır. Kaldığı sürede onu tanır, korkularını, kişisel özelliklerini falan hep öğrenir, aileden birisi gibi olur, hep yanındadır. çocuk hastaneden çıksa da görüşmeye devam ederler hani, yaşlıysa evine gelip şakalar yapar, "yine haplarını atıyormuş gibi yapıp tükürüyormusun" falan der. İşte ben hep o siyahi hemşire karakterine hayran olmuşumdur, bizde varmı hastasıyla öyle bağlar kurabilen hemşireler, varsa kendilerine selamlar.
özel hastaneye verdiğiniz bir miktar parayla çalışanların sizinle göz temasını kurmasını ve yalandan da olsa gülümsemesini satın alabilirsiniz.
hem devlet hastanesinde hem de özel hastanede çalışmış birini tanıyorum. özel hastanenin laboratuvarındaki idrar lekelerini bile doğru düzgün temizleyen yokmuş. ama devlet hastanesinde denetim sıkı olduğu için her yer temizmiş. özelde sadece görünen yerler temizleniyormuş.

ama yukarıda bir arkadaş tam tersi özelde denetim var demiş. galiba yerine göre değişiyor.