devletin bütçesinden faize giden para

#ekonomi 

2001 de neredeyse bütçenin yarısına tekabül ederken bugün bütçeye oranı %8.40 seviyesine inmiştir.

şuraya da dikkat 2001 de verdiğimiz vergilerin tamamı faize gitmiş yine de yetmemiş.muhalif kaynak
devamını gör...
tablodan anladığım kadarıyla azalmış görünmesinin sebebi faiz harcamalarının azalması değil vergiden elde edilen gelirin 13 kat artmasıdır. kim kendi payına nereden görürse artık.
devamını gör...
benim gördüğüm faiz harcamaları pek fazla değilmemiş. bu yönüyle faiz harcamalarının artmamasını başarı kabul ediyorsak katkısı olanları tebrik ederim.
vergi gelirleri artmış. vergi gelirlerinin artmasıyla gelir dağılımı daha eşitlikçi bir noktaya gelmişse tebrik ederim. yok dolaylı vergilerin yükseltilmesinden ve yeni vergiler getirilmesinden ötürü vergi gelirleri artmışsa hiç kusura bakmayın ama eleştiririm.
devamını gör...
enflasyondan paranın gerçek değerinden habersiz olanların azalmadığını iddia ettiği para. şimdi sen 2001 'deki 41 milyar tl nın 2018 in 56 milyar tl sinden az mı olduğunu iddia ediyorsun? bakalım.

2001 41 milyar tl bugün kaç tl 'ye denk geldiğine baktığımızda karşımıza 334 milyar tl çıkıyor.

buradan kendin de hesaplayabilirsin.

yani 2001 de faize 331 milyar tl öderken 2018 de sadece 56 milyar tl ödüyoruz.

bir kere de yapılan iyi bir işe iyi deme erdemini gösterin yav.
devamını gör...
o yıllarda türkiye'nin yüksek faiz haddi üzerinden iç ve dış borçlanması çok fazlaydı. bütçe dengesini bozan ve mutlaka yapılması gereken cari harcamaları imkansız kılan da borç anapara ve faizleriydi. sadece cari harcamaları karşılamak için bile vergi artışına gidiliyor ve yine yine borçlanılıyordu. bu borçlanma bir kısır döngüye evrilmişti diyebiliriz. aynen kredi kartı borçları gibi borç ile harcama yapıyor, vergiler ile borcu kapatıyorduk. akp'nin 2003 yılında uygulamaya koyduğu iktisat ve maliye politikaları bence akp hükümetinin en büyük başarısıdır. zira bizi krizden çıkaran da 2003 tarihli acil eylem planının ta kendisidir. sonraki yıllarda yavaş yavaş faizler düşünce borçların bütçe içindeki payı da düşmüş oldu.

öte taraftan üstteki tablodan vergi artışı anlamı çıkmaz. gerçek bilgiyi rakamlar değil, oranlar verir. çünkü rakamlar nominaldir, reel değildir. mesela 2002 yılında babam 200 milyon küsür maaş alırken bugün 2 binin üzerinde emekli maaşı alıyordu. buradan babamın maaşının 10 kat arttığını söyleyemeyiz öyle değil mi? nominal artıştır çünkü, enflasyondan arındırıp reel artışa ulaşmak gerekir. peki vergi artışına nasıl ulaşırız? mesela şöyle: 2002 yılında bir vatandaşın yıllık gelirinin yüzde kaçı vergiye gidiyordu, bugün yüzde kaçı gidiyor? bu orana bakarak reel vergi artışına net şekilde ulaşabiliriz.
devamını gör...
2001 yılındaki 41 milyar tl bugün 334 milyar tl imiş. yani o yıllarda 40 liraya alacağın şeye bugün 330 lira ödemen gerekiyor. bu da sanırım iktidarın başarısı olsa gerek. tebrikler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.