deyyus

1 /
karısını, kızını kıskanmayan ve onları insanların arasında açık veya modern kapalı(!) vaziyette gezdiren adamlar demek değildir. senin yaşadığın ya da ütopyan olan hayatı yaşamayan insanlara bilmediğin hakaretle yardırmayacan. tam annamıynan pezevenk demektir. olm önce bi eleştirdiğiniz şeyler hakkında okuyun öğrenin, sona daşlarsınız lan.
domuz ile kıskançlığı bağdaştırmanın bilimsel bir karşılığı var mıdır? mabaddan atarak olmuyor bu işler. ne yani sabah akşam kuzu pirzola yiyen bir insan namuslu mu oluyormuş? mantığınız beni benden alıyor mazallah.

türkçede p.şt, g.tlek, godoş, g.toş, ib.e, d.mbük, p.zevenk gibi manalar verilebilir.
karısını sevgilisini kıskanmayan
ortak kullanıma açan namussuz çeşidi.

bir domuz karakteridir ve
domuz yiyenlerde daha çok görülür.

hanımının namussuzluğuna, ahlaksızlığına aldırış etmeyen, göz yuman kimse.

cennet, deyyusa haramdır. (hadis-i şerif-zevacir)

üç kişi cennet'e hiç girmeyecektir:
* birincisi deyyus,
* ikincisi, kendisini erkeklere benzeten kadınlar.
* üçüncüsü, içki içmeye devam edenler.
(hadis-i şerif-zevacir)

"hayasızlık pek çoğalır, deyyuslara kalır meydan,
insanların en alçağı, moskova'da okur ferman"
(m. sıddik bin said)

*
hani bazı arkadaşlar anlamını bilmeden bazı kelimeleri kullanıp sevgi kelebeği oluyordu. anlaşılan arkadaşlar kendi yazdıkları ihl sözlüğü bile okumuyor. veysiarslan'ın yazdığı ilk entry'e dikkat çekerim. sizin helalinize yapılan bir densizliği siz nasıl karşılardınız ?
Bî-gayret'i namus ve kaltaban kimse. modern batı toplumlarında görülen sosyal çürümenin başlıca sebeplerindendir.
Hadis-i Şerifte:
"Üç kimse vardır ki, Kıyâmet Günü Allah onların tarafına bakmaz; Anne-Babasına âsî olan çocuk, erkeğe benzemeye çalışan kadın ve deyyûs.
Ashab'ı Kiram sordular; Ya Resulallah deyyus kimdir ?
Buyuruldu ; "Deyyus ; ehlini (eşini ,kızını , kız kardeşini vs erkeklerden) kıskanmayan adamdır." (Nesâi, zekât 69; Ahmed N/134) şeklinde tanımlanmıştır.
Hak Tealâ hazretlerinin insan için belirlediği meşru dairenin dışına çıkılması sonucunu doğurur deyyusluk. Zira yaradılıştan gelen hasletlerden biri olan kıskançlık, Gayret-i İlahiyye'nin bir tecellisi olup hased kelimesinden farklı bir anlam taşır ve bu yönüyle denetim vazifesi ifa eder. Erkeğin kadını kıskanmaması fuhşiyatın artmasına sebep olmakla kalmaz; ferdi, aileyi ve dolayısıyla sosyal hayatı da ifsad eder.