dilim karpuz satışı

1 /
Yıllarca "Avrupa'da böyleymiş bizim memleket cennet" lafları ile bittim bitiyorum diyen tarımımızı ayakta tutuyorduk. Bu son kaleydi, çelme taktık kalan parçaları dilim dilim yiyoruz.

Geçen yaz karpuz alırsak iki kişi bitiremeyiz diyerek bir türlü alamadık. Misafirliğe gidince abanıp haftalık su ihtiyacımızın hatırı sayılır bir bölümünü bu şekilde karşılıyorduk. Taa ki bu ucuz ve çakal düzen eve gelen misafire aldığımız koca bir karpuz ve misafirin getirdiği yine koca bir karpuz ile bozuldu. Şansımıza iki karpuz da güzel çıkınca biz artık eve karpuz yüklenir olduk sürekli. Artık karpuz sapının çapına daha dikkat ediyor, vurunca çıkan sesi steteskop hassasiyetiyle dinliyor, satıcının tipi ile fiyat analizi yapıp en doğru karpuzu seçiyorduk. Meğer bizim olayımız karpuzmuş. Kese kağıdında eriyen çileklere, tatsız kirazlara, kekremsi kayısılara inat yaşasın 20 kiloluk Diyarbakır karpuzu! De o fiyatlar ne öyle guzum pusuya yattık bekliyoruz. Dilim ile oyalanamayanlara matem karpuzları düşüyor şu an zor ayakta duruyoruz. Etmeyin, eylemeyin.
Abes olarak görmediğim durumdur.. zira herkes evli,coluklu,çocuklu,kalabalık aileye sahip değil..
Alayım hem nefsim korelsin,hem taze yiyeyim,hem de yeter diyen biri için güzel pazarlama..
Sen bu iş tuttu mu ona bakacaksın..
Gördüğüm kadarıyla süper tutmuş.. hele hele zamanı gelmeden zamanından önce 10 katına almak isteyenleri düşününce güzel hizmet . Her ne kadar olayı pahalılığa dayandirmaya kalksalar da bu yeni bir durum değil.. yıllardan beri var..
Bir de söylemeden edemeyeceğim... Karpuzu çok seven biri olarak maksimum 2 günde bitecek karpuzu asla yarım almam.. bana yetmez arkadaş..
geçtiğimiz hafta gözümün nuru, papatya çiçeğim, gül kokulu lalem, lale kokulu menekşem, böğrüme bastığım, biricik evladım, canım kızım, okul çıkışı, okulun hemen karşısında kurulan pazarda karpuz tezgahını görünce, annesinden karpuz istemiş. hanım da, koca karpuzu eve kadar nasıl taşıyacağız diye, sıcak bakmamış. tezgaha yanaşınca, bakmış ki, sultanhamam'da turist silkelemek amacıyla, dilim işi karpuz satanlar gibi, bu tezgahta da dilimle karpuz satılıyor. 3 kilo civarında bir dilim almış, 50 tl'ye. o paraya manav sergisi açılır diye kızmış olsam da, dilim karpuz olayı bana çok "gariban işi" gelse de, karpuzun tadına bakınca fikrim değişti.

geçen yıl 10 kez filan karpuz aldım. sadece biri iyi çıktı. bu konu hakkında geçtiğimiz yıl bir iki başlık altında, uzunca bir iki yazı da yazdım. şimdi sözlüğün bu arama özürlülüğüne göğüs gerip, o yazıları arayıp, buraya eklemeye üşendim. neyse. genelde 9-10 kiloluk karpuzlar alırım. tadı ve kıvamı skkys'ye* uygun olmayanları, bir tattıktan sonra, bir daha yemem. yani komple ziyan olur. bu dilim işi olunca, alacağınız karpuzun içini görüyorsunuz; kumlu mu, renksiz mi, kabakla mı aşılanmış, sulu mu? hatta bir de tadıyorsunuz. iyi oluyor. kesmece karpuz olayında, esnaf kabuğa yakın yerinden kestiği için, o kesilen yer zaten sulu oluyor. yine o yer, karpuzun içine göre daha az tatlı oluyor. karpuzun sıcakta bekliyor olmasından da mütevellit, kesmece karpuz yanıltıcı olabiliyor. velhasıl, gariban işi gibi durmasın, böyle düşününce son derece mantıklı.
kilosu 3 tl olsa bile desteklediğim karpuz satışıdır.
alıyorsun 7-8 kilo karpuzu 2 haftada bitmiyor. bir de kendi kendini bitiriyor. geçen 2 kiloluk dilim karpuz aldım 3 gün azar azar tadında yedim.