din

1 /
aslında inanan inanmayan herkesin bunu sonuna kadar desteklemesi icap eder. düşünsene bedavaya tüm insanlığı ahlaklı bir birey haline getiriyorsun. gram masrafı da yok. devlet bütün bütçesini buna ayırsa herkese para ödese yine böyle bir şeyi başaramaz.
Akıl ve irade sahibi insanların Kendi istek ve arzuları ile Kendilerini dünyada ve ahirette mutluluğa ulaştıracak ilahi kanunların tümü.


Temel ölçüt akıl,irade sahibi olmak. Sonrası ise gönülden istemek.
Allah' tan gönderileni; yönetim, zenginler ve alimler tarafından kolayca tahrif edilen yaşam tarzı ve rejim.

Bir anda, Allah'a kul olayım derken; yöneticilere, zenginlere ve alimlere kul olan toplumların inancı.

Böyle olmaktansa, vicdanı ve gerçek hayatı karşılayan bir dini buluncaya dek akla ve vicdana bağlı kalarak inançsız kalmak daha iyi. Tabi ki, bu arada insan kendi arzuları ve emellerine kul olmazsa.
Kürtçe'de; deli.
Kurdi bir ilişiği var mı bilmiyorum ama din tarihli bakınca ve Kürt dilinin Zerdüştlük ve ezidilik bağı ile düşünülünce, kısmen deliliğe övgü. Ezidi ve Zerduşi dinlerinde de insan hafsalasını zorlayan ritüeller bulundurur. Melek-e tavus inancı ve ahura mazda'ya dağ başlarında sunak olarak sunulan, akbabaların beslendiği insan leşleri.

Monoteist (İbrâhimi) dinlerin kanlı tarihi ise; barbar kalplerde, rahim ve rahman olmayan yüreklerde, korkunç bir felakete dönüşebilir yapıya sahip olduğu kayıtlıdır.
Din bireyin yaratıcısı ile olan meselesidir.
Meseleye kaynaklık maraz çıkarır.
Gün gelir, dünya hayatının hengamesine kapılıp giden insanoğlu Rabb’i ile bağı koptu sanar. Oysa durum bu kadar vehim değildir. Sadece kulb/ yani değişken manasında olan kalp vaziyetinden sapma göstermiştir. Lakin bu ipin kopması manasına gelmemelidir. İnsan bazen öyle bir düşer ki bu düşüş bağın sahibine onu daha yakın kılar. İpin kıymetini Anlarsın ve evvela onun Sahibinin...

Dostlarım, bulunur elbet İyi bir hal üzre kaybolan kişi.