dindar nesil

bu zamanda çocuk sahibi olmanın tek korkutan tarafı sanırım çocuğu arzulana şekilde eğitememe düşüncesidir. ailelere ne kadar bilinçli olsa da, çocuklarına ne şekil eğitim ve terbiye vereceklerini önceden planlayıp tasarlasa da çocuğun çevre ile irtibatı sonucu verilen bütün emeklerin boşa çıkma ihtimali hep var. çocuğun eğitimi için hazırlık yapan ebeveynlerin bile endişe yaşaması gerekirken, çocuğun eğitimi, terbiyesi hususunda nerdeyse hiçbir fikri olmayan, en ufak bir şeyi tasarlamayan anne babaların çocukların istikbali anlamında ne derin bir vahamet içinde bulunduklarını sizlerin takdirine bırakıyorum.

burada eğitim kelimesini biraz açmak gerekiyor. bizim anladığımız eğitim çocuğun maddi taraflarından önce ve ziyade manevi taraflarının geliştirilmesi, olgunlaştırılması ile alakalı bir terbiye ve öğretme sürecidir. maneviyat adına en ufak bir şey bilmeyen, Allah’tan ve peygamber’den bihaber, islam hakkında hiçbir malumatı olmayan bir çocuğu en iyi okullarda okutmak, en kaliteli hocalardan ders aldırmak.. çocuğa iyi bir eğitim verdirmiş olmak anlamına gelmiyor. maneviyat eğitimi dediğimiz islam eğitimini her şeyden önce çocuğa vermezseniz, onun ardından yapacağınız her türlü çaba maalesef karşılıksız kalmaya mahkum olacaktır. en iyi okullardan mezun ama dini, diyaneti bilmeyen bir insanın topluma, arkadaşlarına, ailesine ve hatta kendisine ne tür bir faydası olacaktır.

yoğun bir rekabet kültürünün bilinçlere her türlü imkanlar kullanılarak yerleştirildiği modern zamanlar, dini eğitim almayan çocuğu bencil, narsist, kendi menfaati için her şeyi feda edebilecek derecede ahlaki değerlerden mahrum bir birey haline getirecektir. böyle bireylerden müteşekkil toplulukların, hayvanlar ve çevre de dahil herkes, bütün insanlık için potansiyel bir felaket kaynağı olduğunu görmek için uzaklara bakmaya hacet yok. kapitalist batı dünyasının değerleriyle demek içimden gelmiyor zira bir değer taşımıyor haddi zatında, kabulleriyle, ilkeleriyle büyüyen, yetişen bir nesil hemen yanı başımızda duruyor.

ancak, asli değerlerinden yalıtılmış, uzaklaştırılmış bir jenerasyonun pak ve temiz bir nesil yetiştirmesini beklemek heyhat ki sadece gafilliktir. anne babanın yaşamına bakın, çocuğunun ne olacağını kolayca tahmin edin. acımasız dışarı hayatını da üzerine ekleyin işte karşınızda canavar bir neslin cani evlatları. anne babanın bilinçsizliğini ve vurdumduymazlığını cehaletiyle birleştirin, evlerimize gönüllü aldığımız internet ve televizyon truva atlarını da ekleyin ve berbat karışımı, bu bal şekline girmiş zehiri çocuğunuza sunun. zehirden şifa bekleyemezsiniz. iki tane lastik bir kaportayla ortaya araba çıkartamazsınız. çocuğunu yetiştirdiğini, eğitimini verdiğini zanneden ailenin sonunda hüsranla karşılaştığında buna aklının yatmamasını tarif edecek bir kelime varsa o da ahmaklıktır.

yazının devamı için:

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
dinimizin en önemli düsturlarından biri iyiliği emredip kötülükten sakındırmadır ki, millet kendi haline bırakılırsa nesil zaten dindar yetişir. cuhmuriyetten sonra devlet dini niye tekeline aldı sanıyorsunuz. niye cemaatlere, tarikatlara bu kadar baskı yapıldı sanıyorsunuz. dindar bir nesil yetişmesin, ya da benim çizdiğim çerçeve kadar dindar olsun diye. o çerçeveden çıkan malzeme de ortada. avrupai bir inanç özgürlüğü ortamında gidişat bellidir. devlet sadece özgürlükleri tanısın gerisine karışmasına gerek bile yok.
devamını gör...
şu an memleketi yönetenler kendilerini dindar olarak gören ve öyle yetiştirilmiş insanlar, dolayısıyla dindar bir nesilden geliyorlar değil mi? eee hal ve hareketlerinden, icraatlarından, söylemlerinden, adaletlerinden ne kadar memnunuz... kendi adıma pek memnun değilim. kemalist nesilden iktidar sahiplerinden farkları yok adam kayırmakta, torpil yapmakta, ihaleye fesat karıştırmakta, israfta, memleketin güzelliklerini bir kısım zenginlere peşkeş çekmekte, işlerine geldiği kadar demokrat, işlerine geldiği kadar adaletli, işlerine geldiği yere kadar halkçı olmakta...
böyle görüyorum mevzuyu ve dindar bir nesilden gelme bu idareden memnun olamıyorum. demek ki mesele kendini dindar sanmak değil gerçekten vicdan sahibi olmak. o ağızlarından düşürmedikleri peygamber efendimizin* yaşam tarzını, devlet idaresini, ekonomik alandaki uygulamalarını tekrardan bir okuyup özümsemeleri gerekiyor. bu yüzden soruyor insanlar; hangi dindar, nasıl bir dindarlık?
devamını gör...
hangi din?

mevzubahis din, Allah'ın diniyse, çoktan insanlar tarafından devredışı bırakılmış ve beşer hükümler Allah'ın hükümlerinin önüne geçmiş zaten. bunun karşı mücadelesini vermeye çalışsak da önüne geçemiyoruz, lakin insanlar aklını kullanmamaya ant içmişler.

oluşturacak nesil, Allah adına hüküm kesecek müşriklere tabi olacak kitleyi oluşturmaktan başka bir işe yaramayacak zaten. şu an, sokrat'ın Allah'ın elçisi olduğunu düşünmeye daha bi kuvvetle inanmaya başladım, lanet demokrasi, lanet.

hrıstiyanlar hz. isa'yı tanrının kuzusu (bkz: agnus dei) olarak görürler, bizimkiler ise sadece müslümanları kuzu olarak görmek isterler. kuzu olan yerde çobanın olması da elzemdir, hadi hayırlısı.
devamını gör...
dindar görünümünde başka birşey değilse korkulmaması gereken nesildir, uçkurusuna sahiptir, namusa bakmaz, fikirleri keskin olsada saygı duymayı bilecektir.. liste uzundur gerçel olması kafisidir velhasılı öpmezler, korkutmazlar, sorun yok neden mi? değerlere sahiptir değerlerine önem veir çünkü.
devamını gör...
roma imparatorluğu' nun hıristiyanlığı religio olarak kabul edip akabinde benimsemesi ve de religion kavramına oturmasından sonra kullanmasına benzer bir anlayışın bu topraklarda meyvesi olacak gibi görünen nesildir. demokrasi bağlamına ılımlı hale getirilmeye çalışılan ve dinler arası diyalog ile diğer dinlerle aynı potaya konmaya çalışılan bir islam var ortada. kavramların anlamaları değiştirilerek çıkarılan bir kaos ve oluşan cepheler var. bu cephelerin birleştirilip farklı bir anlayışla birleştirilmeye çalışılması var. tevhid anlayışı panteizm değil ki. olay religion' a yani bizim dinimize doğru gidiyor. resmen enigma çağında gibiyiz. birileri oyun oynuyor. benim de kafam karışık ve yolumu bir şekilde doğru yöne kaydırmaya çalışan kendi halinde biriyim. gördüğüm manzara düşman artık karşıda değil, tam içimizde. bizden önceki nesiller küfrü net olarak karşılarında görüyorlardı. zülme karşı direndiler ve acı çektiler. bizim dönemimiz ise resmen uyanık olma dönemi. içten içe zehirleniyoruz, kendimize veli edindiğimiz kişiler ve duruşları yüzünden. uyanık olmak gerek hem de çok uyanık.
devamını gör...
tüm diğer güncel nesil gibi makyaj neslidir. aman unutulmasın. tüm diğerleri gibi. alçalan taraflarını makyaj ile kamufle ederken berikiler, dindan nesil de alçalan yerlerini dini cümle içinde kullanarak kamufle eder. alçalan yerlerimiz baki kalır böylece.
devamını gör...
benim içinde bulunduğum nesil başbakan benim gibi bir nesil istiyormuş çok sevindim.
devamını gör...
yarım hoca dinden eder nesli gibi bir şey olmasından korktuğum nesildir.
devamını gör...
her bireyin arkasından gelecek nesiller için temennisi olması gereken nesil aslında. boşuna "rabbena atina" demiyoruz... inanan insanlar için zürriyetinden gelecek yeni nesillerin dindar olması istenir. dua edilir.

ama sen bir devlet yönetiyorsan, ama sen çok farklı kimlikleri olan geniş bir nüfusun başındaysan hiç kimseye bir nesil dayatamazsın. buna hakkın yok. bunun için politikalar üretemez, eğitim sisteminde düzenlemeler yapamazsın.

kendi çocukların için düşün. dua et. bilal için, sümeyye için, burak için dindar olmalarını temenni et. bu toplumun da dindar olmasını temenni et. dua dua yakar.

ama dayatma... dindar nesil yetiştireceğiz diyerek dini değerlere kindar bir nesil yetişiyor. bir gir bak sözlük ortamlarına. git üniversite sıralarında öğrencilerle biraz konuş. hocaları sorsun sınıfa... "kaçınız Allah'a inanmıyor?" diye. sınıfın yarısının parmak kaldırdığını göreceksin.

kalpler senin elinde değil çünkü. kalpler Allah'ın elinde.
devamını gör...
başŸbakanın startı ile halen devam etmektedir.
ayrıca; mustafa alcan'ın bugünkü yazısıdır.


--- alıntı ---
dindar nesil tartışŸmaları aldı başŸını gidiyor. siyasi cepheler ve söz sahipleri kendilerinden beklenen tavırlarını sergiliyor.

itiraz ve tepkilerden sonra akla şŸu soru geliyor: siz kendinizi hangi nesilden görüyorsunuz?

dindar da değŸilsiniz, tinerci de! peki nesiniz?

tercihleriniz, yaşŸam biçiminiz, inançlarınız sizi hangi sınıfa sokuyor?
aha da tamamen objektif yaklaşŸımla hazırladığŸım nesil kategorileri!

dumanlı nesil: olgunlaşŸma sürecini hızlandırmışŸ gibi görünmek için ‘nargile kafe’lere sığŸınan nesildir. aynı neslin uyuşŸturucu kullanım yaşŸını küçülten güruh olduğŸu da söylenebilir. dumansız hava sahasından nefret eden bu nesil, hava kirliliğŸine karşŸı filtrelenmelidir. ki ciğŸerlerine çektikleri zehri, ağŸız ve burun şŸeklindeki bacalarından olduğŸu gibi salamasınlar.

entry nesli: adam gibi söyleyecek sözü olanların da kaçak güreşŸip rumuzların arkasına sığŸınanların da olduğŸu bir nesildir. mizah zekã¢sını, tumturaklı laflar etme/sokma merakına kurban edenlerin çoğŸunlukta olduğŸu nesil, yazmakla işŸ yapmanın aynı olduğŸunu sanma talihsizliğŸi yaşŸamaktadır. ã‡ok sesliliğŸe katkılarından ötürü tebrik, sayıp sövdükleri için tahkir, atıp tuttukları için teessüf edilesi nesil, yine de umut vaat etmektedir.

başŸparmak nesli: derdni genlikle smsle ifade edn nslin başŸprmkları, dğŸer insn türlrine göe daha fzla glişŸmşŸtr. “ekmksz durablrm ama kntörsz asla” diyn nesl cep teli bağŸmlsıdr. hytlarını maknye bğŸlı yşŸadklrını farkedmyn nesl, sms yzmadki hızıyla ddak uçukltmktdr. bu nesl gnllikle “slm, s.a, evt, hyr, aeo, tşŸk, tbr, bye, grşŸrz” gibi kelmlrle anlşŸr. bnlar içn en byk risk; kelmlrden snra hytı da kısa kesmyi istyck olmlrdır.

dündar nesil: emekliye ayrılarak ‘dindar nesil’ tartışŸmalarını bir yanıyla eksik bırakan uğŸur dündar’ın haber ve programlarıyla büyüyen nesildir. bu nesil, liselilerin namaz kılmasını da sorunlu görür, başŸörtülü hemşŸireleri de. bu nesil, araşŸtırmacı ve tarafsız (!) gazeteciliğŸi, kravat mendil uyumunu, hamam böceğŸini, ve testis ameliyatlarını acayip önemser.

oydaşž nesil: diğŸer nesillere göre hayli yenidir. şžunun şŸurasında 6 aylık bir geçmişŸleri var. aslında bu nadir ve talihsiz nesil, estirilen medya rüzgarları ve kaset marifetiyle siyasi ikbal edinen bir genel başŸkanın uydurmasıdır. anketlere göre bu nesil şŸimdiden başŸka partilere kaymışŸtır. böylelikle kendilerine 'oydaşŸ' ismini verenlere isimlerinin haklarını veren nesil, kendilerini az da olsa sempatik göstermeyi becerebilmişŸtir.

sihirli nesil: 'el çabukluğŸu marifet' izahını ciddiye alamayacak kadar koşŸullanmışŸ bir yeni tv kitlesidir. 'alnımızda bilgilerden bir sihirli değŸnek' şŸarkısını milli marşŸ kabul etmektedirler.
kendilerini ilerleyen yaşŸlarında bekleyen bazı tehlikeler için şŸu nesillere bknz. pokemon, süpermen, batman, he man, bilumum man ve bruce lee ve cüneyt arkın...

ihl nesli: dã®ne dair bilgisi olan ama genellikle belli bir yaşŸa kadar 'bildiğŸini yapmayarak' Allah'ın rahmetine sığŸınan bir nesildir. dinã® fıkraları her yerde, ‘özel’ fıkraları kendi aralarında anlatırlar. daha düne kadar mezuniyeti sorun edildiğŸi için işŸ başŸvurusu yapmayı bile göze alamamışŸlardır. lehte aleyhte bütün siyasetçilerin göz bebeğŸi olan bu ölü yıkayıcılar(!), kendi halinde vatan evlatlarından oluşŸur. hepsi imam değŸildir. iyidirler, hoşŸturlar, zararsızdırlar.

ve tek cümleyle diğŸerleri…

mek nesli: ãœlkenin tahıl, sebze vb. gıda potansiyelini umursamayıp kendini hamburger ve patates kızartmasına vuran big mac nesildir.

dürtücü nesil: sosyalleşŸmeyi dürtmek zanneden, kendini ‘beğŸen’mişŸ ve sadece video ‘paylaşŸâ€™an bir nesildir.

pesçi nesil: gece oynayıp, gündüz uyuyan ya da uyuklayan hırslı bir nesildir.

ofsayt nesil: ã–mürleri boyunca 13. adam olarak yaşŸayan fanatik nesildir. yaşŸantıları genellikle gole giderken ofsayta düşŸmekten ibarettir.

iddaalı nesil: tribünlerde kaybettiğŸini kağŸıtlarda arayan nesildir. alt olur.

perşŸembe nesli: ‘sır’ kavramını tek seferde en net ve çarpıcı şŸekilde ifade edebilen şŸiddetten uzak nesildir. polat’tır, memati’dir.

ben 10 nesli: son olarak pokemon’la kendini gösteren ‘uçan kaçan neslin’ son temsilcileridir.

‘taaarkaaaaaaan’cı nesil: cıss takı cıss tak, cıss takı cıss tak, cıss takı cıss tak, cıss takı cıss tak cıssssss… bir de; seni çöpe atacağŸım poşŸete yazık!

--- alıntı ---
http://www.on5yirmi5.com/ge...
devamını gör...
dinini herşeyin üstünde aziz tutan partiye cemaate rağmen hakkı hakikati korkusuzca savunan nesil demektir.

birilerinin projesiydi güya ama gelinen noktada dindar bir nesil göremiyorum dini darlar görüyorum.

hırsızlığa ses çıkarmayan,
hukuksuzluğa ses çıkarmayan,
yalana ve iftiraya alet olan hatta bunu yayan,
politikleşip kendini bitiren,
kur'anla alakasız, onu yaşamaktan bir haber,
dini değerlere hakaret eden kendi içindeyse sessiz
dini yaşantısı argüman ve söylemden ileri gitmeyen,
kendi gibi düşünmeyeni öteleyen hatta dinsizlikle itham edecek kadar hadsizleşen azgınlaşan bir kindar nesil görüyorum. bu nesil ahlakını da kaybetmek üzere.

Allah önce beni sonra bu nesli ıslah etsin.. amin.

devamını gör...
Allahın kuranını ve peygamberin pratiklerini referans alan nesildir. hocaefendisine ya da parti başkanına tapan onları putlaştıran nesil değildir. Allahın verdiği en büyük nimetlerden aklını kullanan nesildir.
devamını gör...
maalesef lafta kalan nesil. ne yaptın Allah aşkına şunun için? biz gözlüyoruz medreseleri canlandıracaksın, diyaneti fetöcülerden, hadis inkarcılarından arındıracaksın ama sen tutup geçmişi şaibeli bir adamı diyanet reisi yapıyorsun. imam hatip diye, kur'an kursu öğreticisi diye zer zibil adamların kadroya alınmasına gık demiyorsun.

çok yanlış yapıyorsun tayyip bey, çok yanlış.
devamını gör...
dindar nesil yetiştireyim derken herkes müteahhit oluverdi. sjdjdke.

şuan ki hükümetin ilke edinip gerçekleştiremediği hede.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.