dini imanı ağzından düşürmeyen güruh

1 /
Bu kuru söylem altında dünyalığını halleden güruhtur.

Abee, 5 şarttan dini olanın imanı olmaz. O adama güvenilmez bir kere.

Gayri müslim dediğimiz, ateist ve deyist dediğümiz kişiler, insanı değerlendirirken " evrensel değerler" üzerinden hareket ediyorlar. Biz ise; namaz, abdest, oruç, örtü, sakal, takke hac vs. Onun için bu ritüelleri yapar adam,ağzığa da tart diye koyverir gider. Ama gayri müslim bunu yapmaz.
fizyolojik, ekonomik , biyolojik olmayan ne kadar olay varsa hemen psişik olay ve ya ruhilik diye nitelendirilip çöplüğe atılıveriyor. modern insan beyni, dindar, ateist hiç fark etmez bu kıstaslara göre çalışıyor.

darwin'in evrimi insan algısını öyle bir sarstı ki insanlık birikimi tüm manevi değerler ana payandasını şaşırdı. halbuki insanlık darwin'e kadar hakikati önce maneviyatta sonra onun maddeyle irtibatında arıyordu. darwin sadece bunun sırasını değiştirmesine rağmen insanlık maddeye tapar oldu. sanki darwin'den önceki insanlar sığır sürüsüydü de madde hiç aklına gelmiyordu. ama algı hala daha böyle devam ediyor.


böyle dine ve ya dini söyleme karşı alerji kapan insan müsveddelerinin esin ve besin kaynağının temeli darwin. halbuki din dediğin şey maneviyat içinden bir cüzdür sadece. ama tanımlamalar öylesine berbat ki metafizik denilen şeyi bile din diye algılıyor çoğu hamido . felsefenin ve düşüncenin en temel konusu olan aklın en üst merci noktası olan bir kavramı bile din zannediyor.

ve böyle olunca da her şey bir zandan ibaret kalıyor. bilgi de kalmıyor . çünkü bilmediğini de bilmiyor ve bilgi zannettiği çoğu şey malumattan öte geçemiyor. çünkü herkes her şeyi biliyor. ne var yani iki tık tık yaparım google a her şeyi öğrenirim kafasında çoğu insan. e her şeyi bilen insanın da sorusu olmaz. sorunu olur ama sorusu olmaz. çünkü her soruya cevabı hazır adamın , cevabı olanın da sorusu olmaz. sorusu olmayanın da bir derdi olmaz. derdi de yoksa zaten sığır sürüsünden farkı olmayan , hayvan bedeninde özgür olduğunu zanneden bir model çıkar karşına.

maalesef insanları bununla yıllarca sömürdükleri için şuan gerçekten dini değerlerine dikkat eden biri bile karşısına böyle biri gelince korkuyor. bu önyargılar insanın beyninin derinliklerine o kadar işledi ki maşallah, amin, inşallah kelimelerini bile kullansan hemen tuhaf gözlerle karşılanıyorsun. toplumu çok ciddi ayırdılar. herkes birbirine karşı önyargı besliyor. diğer tarafı öcü olarak görüyor. oysa hepimiz özgürce kendimiz olarak eşit haklakla bu ülkede yaşayabiliriz. yani benim hayallerim bu yönde en azından fakat uzun zamandır sadece hayal olarak devam ediyor daha da uzun bir süre hayal olacak gibi çünkü bu insanı toplamak bu önyargıları aşmak uzun zaman gerektirecek.
kişisel tavsiyem en yakın sağlam duvara yaslan yavaş yavaş çıkışın yolunu tut
ve ardına bakmadan oradan uzaklaş.
tecrübe edilmişi tekrar tecrübe etmenin alemi yok.
ama din yaşanan bir ortamsa sessizce otur ve imanın ve dinin lezzetini tat.