dinleyerek öğrenmek vs okuyarak öğrenmek

1 /
dinleyen dinletir.öğrenen ne kadar az şey bildiğinin farkına varır.ben de bu gün ne öğrendim sorusunu her gün kendime sorar günümün tespitini yaparım
Ben yeni birşeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Her gün gerek okuyarak, gerekse etrafımda bulunan insanları ya da uzmanları dinleyerek yeni şeyler öğrenmek istiyorum. Bence öğrendikten sonra nasıl öğrendiğinizin bir önemi yok.

Mesela bugün okuyarak nadir görülen bir deniz canlısı ile ilgili bilgiler öğrendim.
Bir arkadaşımla Hipokampus ile ilgili tezimi konuşurken bana söylediği bir bilgi ile daha çok aydınlandım. Dinleyerek öğrendim.

Hatta bazen insanlar kendi kendilerine bile öğrenebilirler. Mesela ben bugün bana bir adım gelene 10 adım gitmekten çok yorulduğumu ve bunun gereksiz olduğunu öğrendim. Artık ne kadar ekmek o kadar köfte. Kimse bana benim onlara davrandığım gibi davranmıyor. Herkes kendi istediği gibi davranıyorsa ben de onlara, onların bana davrandıkları gibi davranmam gerektiğini öğrendim. Ayrıca sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. Yanlış bir davranış olsa o insan yaparken rahatsız olur öyle değil mi? O zaman kendisine yapılınca da rahatsız olmayacaktır.

Öğrenmek güzel kıymetli yazarlar, öğrenin...
İşitsel zekaya sahip olanlar dinleyerek, görsel zekaya sahip olanlar ise okuyarak öğrenir..
Öğrenme değil de ezberleme biraz zor bir iş ben de; dinlerken bir yandan gözlerimle metni takip edip, okuyor sonra tekrar tekrar okuyup ses kaydı yapıyorum yanlış yerleri tekrar okuyup tekrar ses kaydı yapıp dinliyorum ezberleme sistemi bende biraz komplike çünkü yaş olmuş 83 zor oluyor...
benim açımdan okuyarak öğrenmenin alacağı versus.

dinlerken sürekli bir de okursam tamamdır şeklinde bir anlayışa sahip olduğum için midir yoksa gerçekten dinleyince nöronlarım kıl kıpırdatmadığından mıdır bilemiyorum ama bilginin hiçbir kalıcılığı olmuyor ben de. hele ki anlatan kişi canlı kanlı karşımda değilse hiç dinleyemiyorum, bırakın ki öğrenebileyim...
Kişiden kişiye değişir öğrenme konusu bireysel bir konu ama Allah aşkına nolur birini seç deseler okuyarak öğrenmek derim. Dinlerken düşünmeye ve oturtmaya vakit olmuyor. Kendim okuyup özümsemem gerek.

Yine de bence en güzeli şöyle; Kendi okumanı dinleyerek öğrenmek yani sesli okumak.
İnsanın bilgiyi kavrayabilmesi adına hangi yöntemin daha etkili olacağı hakkında fikir edinmek için ortaya konmuş versustur.

Dinleyerek öğrenmek daha etkili olur kanaatindeyim.