direkt allah'a bağlı olmak

1 /
Şu anda bir mizah malzemesi olarak kullanılan ama içeriğinde anlamlı olan bir hikayesi var of'un.

19. Yüzyılda Osmanlı devletinin keyfi görülen yasakları ve ağır vergileri sebebiyle of'un bağlı olduğu trabzondan ses çıkmamış ama of isyan çıkartmıştır. (Tuzcuoğlu isyanları)

1. dünya savaşında teslim olan osmanlıya karşı çıkarak isyanı ilk başlatan bölge yine of bölgesidir.

Cumhuriyet ilanından sonra yine bazı konularda anlaşamamış ve ehl-i sünnet cemaatleriyle beraber karşı çıkmıştır.

Yine rize il olurken ofluları kızdırmışlardır.

Bunun gibi belki de onlarca yaşanmış olay vardır. Bu gibi sebeplerden ötürü of direkt allah'a bağlıdır.

Bir oflu görürseniz darlamayin onlari. (Burası şiveli)
bir of'lu söylemi.

karadenizliyim dediğimde yadırganma sebebim aynı zamanda, nokta atışı götürürüm sizi istesem ancak siz buna hazır olmayabilirsiniz sayın memleketten derinlemesine karakter tahlili yapan denişik insan toplulukları...
yıl 2003. fem dersanesine giderken, yurtta kalmamız önerildi. e tabi kabul ettik. diğer yurtlara göre, gayet disiplinliydi. sigara kesinlikle yasaktı. bizde dışarı çıkıyorduk içmek için, daha doğrusu dışarı çıkmaya çalışıyorduk. hal böyleyken bazıları da tuvalette sigara içiyordu.

neyse efenim, etüt odasında test çözermiş gibi yapıp lemanyak okurken, belletmen geldi, konferans salonuna çağırdı herkesi. konferans salonu, öğrenciler ile doluydu. toplu namaz mı kılıncak diye düşünürken, yurt müdür mustafa bilmemne konuşmaya başladı.olayı sonradan anladık, tuvalette içilen sigaralar, tuvalet boşluğundan aşağı atıldığından dolayı,küçük çaplı bir yangın çıkmış. konuşmasının seneler boyu aklımda kalan kısmı


-siz kimsiniz! ne yaptığınızı zannediyorsunuz, bu yurdu fethullah efendimiz yaptırmıştır ve ona da bu emri Allah'tan gelmiştir.


işte o gün, nurculara, hocaya, şakirtlere çok daha saygı! ile baktım.

direkt allaha bağlı olan hocaefendinin müridleri..

not: yurt, taşköprüde ki mimar sinan yurdu.