ditto

1 /
Güzel Türkçemizin en boş, açık ara en varoş, karşınızdakinin entelektüel ve dahi sosyal düzeyi hakkında en fikir edinebileceğiniz kelimesi olan "aynen" sefilliğinin İngilizce karşılığı.

Şöyle bir farkı var, bizdeki sığırlar gibi, misal "aç mısın" sorusuna karşı kullanamazsınız. Karşınızdaki "ben acıktım, sen?" diyecek ki "ditto" ortamı olsun.

Bir tür "me too" tabii, ama "aynı şekilde" olarak düşünmek doğru olur, zira şöyle kullanıldığını da görürsünüz, (Türkçe yazıyorum) "bütün futbolcular yorgundu, ditto hakem de tabii."
bir fan rivayetine göre mew'in başarısız olmuş klonlarından biridir. mewtwo'yu elde etmeye çalışırken olmuş bir hata yani. pokedex verilerine göre birçok fiziksel özellikleri de aynı. legendaryler hariç her pokemon ile çiftleşebilir. oyunlarda yumurta işi yapacaksınız çok işinize yarar. mew ile birlikte transform saldırısını öğrenebilen iki pokemondan biridir.
olmadık yerde olmadık şekilde insanın karşısına çıkan pokemon. kim derdi denizin ortasında beliren toprak pokemonunun meğerse ditto olduğunu. sırf onun için pokemon go açıp ekrana boş boş bakıyorum. yakaladığımda sevinçten yerimde duramayıp ditto ditto şişeler diye türkü çığırmışlığım var.

git
2000 yapımı güney kore filmi. orjinal adı donggam. konusu itibariyle göl evini andırıyor. film onunla aynı yıl yapılmış. ellerindeki radyo ile birbirirlerinden farklı zamanlarda yaşayan iki gencin muhabbetleri üzerine kurulu. il mare' de* ise mektuplarla iletişim kuruyorlardı.