doğalgaz

1.
yer kabuğunun içinde bulunan, yakıt olarak önem sıralamasında ham petrolden sonra ikinci sırayı alan ve petrolün bir cinsi olan yanıcı gaz. *

aynen petrol gibi önemli bir enerji kalemidir. rusya doğal gaz rezervi en çok olan ülkelerin başında gelmektedir.

devamını gör...
yenilenemeyen doğal kaynaklar* içinde en az zararlı olanıdır. türkiye' de üretimi azdır, bu sebeple en çok rusya' dan olmak üzere dışarıdan alır. hamitabat, ambarlı doğalgaz ile çalışan termik santrallerdir.
devamını gör...
içerisinde sırasıyla metan, etan, propan, bütan gibi gzlardan oluşur. % 95 ler oranında metan gazı bulunur. carbon yakıtların en temizi ve en güvenlisidir. bunun haricindeki gazların atıkları ve güvenlikleri doğalgazdan daha düşüktür. patlama aralığı % 5-15 olan doğalgaz. hava gazı, asetilen ve lpg'ye göre patlama aralığı düşük bir gazdır. renksiz, kokusuz ve havadan hafif bir gazdır. kokulandırma işi basınç düsürme istasyonlarında yapılır.
devamını gör...
doğada, petrol kaynaklarının üstünde zaman içinde biriken etan, metan, propan, bütan gibi gazların yeryüzüne çıkarılması ve kullanıma sunulması sonucunda günlük hayatımıza girmiştir. zammıyla meşhurdur.
devamını gör...
kitlelere salınan gazdır..
surekli yenilmeyi goze alarak ve surekli aynı argumanlarla yıllardır hezimete ugrayıp..
zortlayan aynı kelimelerle aynı cumlelerle saga sola aynı gulleleri savuranların cikardigi sestir..

işte bakın bu bir dram ama onlarda gazdır..
doğaldır..
doğal kalsınlardır..
bu da tanım..

selam soyle o yare..
devamını gör...
insanların bildiğinin aksine, zehirli olmayan gazdır. doğalgazdan zehirlenerek ölmenin doğrusu, aslında boğularak ölmektir. doğalgazın öldürme sebebi, akciğerlere girecek olan havayı engellemesidir. yani kana oksijen girişini engellemesidir. karbonmonoksit gibi kandaki alveollarla tepkime vermez, sadece hava ile alveollar arasında yastık görevi yapar.
devamını gör...
üreticilerine bir hayli uzak olan almanya'nın %36 oranında rusyaya bağımlı olmasına rağmen ırak ve irana komşu olan ülkemin %64 oranında rusya'ya bağımlı olduğu yakıt türü.
devamını gör...
artık evde hiç bir amaçlı kullanmadığımız yakıt. mutfakta süs olarak duruyor kombi, yanımda ise 2000w elektrikli bir kalorifer var. işi o görüyor, onu da az yakıyorum. bu yaptıklarımın sebepleri ise şunlar;

evet tahmin ettiğiniz üzere doğalgaz çok pahalı ve ben botaş batsın istiyorum, zaten kimse yakmıyor artık. diğer sebep elektrik de ucuz değil o yüzden bilmem kaç kat lahana gibi giyinerek ısı transferi dersinde öğrendiklerimi uygulamak sureti ile ısınıyorum.

istiyorum ki kıçım daha beter donsun, balkanlardan ve sibirya'dan aynı anda soğuk hava dalgası gelsin ve verdiğimiz oylar evimizi ısıtamasın. biraz pişman olalım, biraz açlık çekelim, hastalıktan parasızlık sebebiyle ölelim istiyorum. kötü kalpli miyim ben? yoksa hep insanlığı düşünmekten mi bu? yok yok kötü kalpliyim kesin.
devamını gör...
enerji ve tabii kaynaklar bakanı taner yıldız, olası bir doğalgaz zammına ilişkin, “åžu ana kadar biz doğalgaz zammından daha ziyade vereceğimiz hizmetleri düşündük, ama takdir edersiniz ki ham petrolün fiyatı son aylarda çok fazla arttı, bunlar bizim hoşlanmadığımız şeyler” dedi. anlayacağınız zam kapıdadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.