doktordan satılık vs bayandan temiz

1 /
doktordan, öğretmenden gibi satıcının güvenilirliği ile ilgili algı doğurması çoğu zaman işe yarar. sonuçta bu işlerde dolandırılma kaygısı da var. bayandan ilanları ise bence dezavantajdır. az çok arabadan anlayan biri çoğu bayanın motor ve vitesi, kısacası arabayı yorduğunu bilir. az kilometreli olmasına mantıklı bir açıklama için bayandan ilanı işe yarayabilir.
araç satışını cazip kılmak için kullanılan reklam. tamam, doktorda cinsiyet belirtmediği için erkek olma ihtimali de vardır. alınabilir. sırf pembe panjurlu, deodorantlı, koltukları temiz diye devirsiz kullanılmış, sağı solu darbeli, suyuna, yağına bakılmamış arabayı niye alayım. sen olsan kendinden araç alır mısın?*
doktorun parası çok olduğundan bakımlarını yetkili serviste yaptırır algısı vardır, bayan da tozunu küpürünü iyi temizler diye düşünülür.
polisten alma derler, bakımını bedavaya getirir çıkma kullanır.
İkinci araba satış ilanlarında yer alan dikkat çekici etiketlerdir. Doktordan/bayandan satılık satış ilanlarında her zaman aracın temiz olduğu vurgusu yapılır. Kadın sürücülerin araç ilanlarındaki arabalar da genelde otomatik vitestir.

Bir sürücü olarak üzülerek belirtiyorum ki kadın sürücünün arabasını satın alırken 40 kere düşünmek gerekir.
Araçlarla içli dışlı olmam hasebiyle bu tarz ilanlara ziyadesiyle rastlıyoruz. Tabi alternatif ilanlar yok değil; memurdan, akademisyenden, trişkenden vs. Doktor olunca aracının temiz olduğu vurgusu yapılmak istense de aslında ben zenginim arabama iyi bakarım algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Oysa araca bakmak öyle sanıldığı gibi parayla ilintili değildir. Elbette para önemli ama parası olup araçları esek niyetine kullanan insanlar var.

Bu ısın asıl mevzusu unvan kesinlikle. Dohtor!mus. Adam elinden gelse ahirette sual geldiğinde misal Ahmet söyle bakalım şurada sunu yapmışsın? Dr. Ahmet diyecek o kertede bir artistlik. Bayandan temize girmiyorum bayanın kullandığı aracın en fazla (ki o da zor) dış kasası temizdir. Baskı Balat'a yer otomatik şanzıman kullanmayı bilmez, devirli kullanamaz bitmez yanı. Bayandan temiz telefon alınır araç değil.