dolma kalem

1 /
refik halid karay'ın ismini kaba bulduğu kalem türü.

kaleme bu isim yeni verilirken yazdığı bir makalede dolma isminin yakışmadığını, bunun yerine kelimenin fransızcasından (stylo) mülhem "istilo" denebileceğini belirtmiştir. nüktedan yazarımınızın makalesindeki şu kısmı okuyunca istemsizce kahkaha atmıştım:

"dolma kaleme gelince çok münasebetsizdir; ele almak arzursu verse bile, yağlatacakmış gibi insanın gözü etrafında bir çatal arıyor ve içinden mürekkep yerine zeytinyağı sızacak, kağıt üstüne de harf yerine kavrulmuş pirinç taneleri dizilecek sanıyor!"
Serhat albamya hayranlığım sebebi ile özenmiş, bir sanat mağazasında yirmi liraya görünce ilk dolma kalemimi almıştım. Sonradan öğrendim ki, markası jinhao imiş. Ömrü çok uzun olmadı ama teşvik edici bir başlangıçtı.
Yavaş yavaş minik bir koleksiyon oluşturdum kendime *. İki tane kaweco sport bi tane de gözümün bebeği twsbi eco'm var.

Bence herkes bir iki dolma kalem edinmeli ama önerim şu: Dolma kaleminiz kıymetliyse ve biraz sakar biriyseniz sadece evde kullanın. Gözümün nuru twsbi eco'mu okula kursa götürdüm ve hep aman insanlar nazar etmesin derken düşürdüm (bkz: kendi kendine nazar etmek) artık sadece evde jurnal yazarken kullanıyorum, çatladığı için bazen elimi mürekkep içinde bırakıyor ama o şahane yazısına değer.

Sakar değilseniz ve nazara inanmıyorsanız paranızı biriktirip alın, rahat rahat kullanın.
bu aralar alıp almamakta tereddüt yaşadığım kalem türü.çok fazla yazı yazan biri değgit ım da güzel değgit alıp elimde heder olmasından endişeleniyorum.benimki git sebeple kendimi ikna edemiyorum.ihtiyacım yok ama alasım var.
senelerdir kullanıyorum. kartuşlarına verdiğim para kalemlerin fiyatını on kere geçmiştir. bir şeyi yeni akıl edebildim. boşalan kartuşlar enjektörle tekrar doldurulabiliyor. mesela altılı pelikan kartuş 12-15 lira civarındayken 30 ml pelikan mürekkep 20 lira. 1 ml mürekkep bir kartuşu doldurabiliyor.
Ortaokul yıllarında kullandığımı hatırladığım kalem. Yanlış hatırlamıyorsam scrikks markalıydı. Mürekkebi ise pelikan. Pilot kalem çıkınca kullanmayı bırakmıştık.
şahı montblanc. tabii en pahalısı bir yandan. dandik markaların altın içeren kalemleri tabii ki standart malzemeyle üretilmiş bir montblanc'tan pahalı olabilir, o ayrı konu. bu arkadaş o kadar pahalı ki ikinci elini 500 liraya bulunca seviniyorsunuz, o kadar söyleyeyim. koleksiyonluk ve ömürlük kalemler üretir. dolapta, kutusundan çıkarmaya kıyamadığım no.32 modeli duruyor, arada sevip pamuklu kutusuna bırakıyorum.

günlük kullandığım ortalama bir pelikan (onun da el yakan modelleri var) ve lamy al-star var. bunları kullanınca artık dolmakalemden vazgeçemiyorsunuz. cross da iyidir ama kalem konusunda almanlıktan aldığım tadı hiçbir şeyden almadım. pelikan twist, ucuz ve müthiş bir fiyat performans kalemi mesela, meraklı olanlar ondan alabilir. sakın scrikks'e bulaşmayın.
bir ara özenip heves ettiğim, kurulumunu mürekkebini ayarladıktan sonra hevesle kağıda sürttüğüm, "eee yazılmıyor ki bununla" diyerek hevesimi noktaladığım nostaljik kalem türü. görüntüsü estetiktir lakin kullanışlılık sıfırdır. en önemli işlevi size kattığı havadır.