don vito corleone

küçük yaşta sicilya toprak ağasının zulmünden kaçarak abdye gelen,burada italyan mahallesinde kendi halinde yaşamaya çalışmış; hayatın çetrefilli yolları, maddi zorluklar falan kıt kanaat geçinmeye çalışırken mahallenin zorbasından kazıklar yemiş; kendisine, ailesine ve arkadaşlarına bakmak insanca yaşamak adına daha sonraları çekip vurmuştur bu zalımı..bu olaydan sonra işleri yavaş yavaş büyütmüş ve sonrasında saygı duyulan ve fakat aynı mertebede veya bundan daha fazla korkulan bir kişilik haline gelmiştir zamanla..türk insanı daha doğrusu insanlığın polat alemdardan önce tanıdığı ilk mafya babasıdır.bir çok kişiye reddedemeyecekleri teklifler yapması ile akıllarda yer etmiştir.
devamını gör...
-ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım
---------------------------------------
-keep your friends close your enemies closer
--------------------------------------
-dostluk ve para zeytinyağı ve su gibidir
---------------------------------------
-ailesiyle vakit geçirmeyen adam gerçek bir ''adam'' değildir
-------------------------------------
-eli çantalı bir hırsız [avukatları kastediyor] eli silahlı bir hırsızdan daha çok çalar
devamını gör...
insanlara "reddemeyecekleri teklifler" götüren * kudretli mafya lideri. filmde canlandırıldığı kadarıyla "her mafya böyle olsun, canımı yesin!" diyesi geliyor insanın. adam gayriahlaki bulduğu için uyuşturucu işine bile girmemişti.
devamını gör...
portakal kabuğu hakkından gelmiştir. olmadı ki ama. ne bileyim aracına bomba filan koysunlar, çapraz ateşe tutsunlar; portakal kabuğu da olmaz ki yav.
devamını gör...
her türk gencine izletilmesi iktiza eder. direnene ise çocukların ilaç içmeyi reddettiklerinde burnunu sıkıp ilacı zorla içirmek fiilinde olduğu gibi bir muamele dahi vaciptir. işte baba'nın bazı özellikleri;

. kimseye reddedemeyeceği bir teklif yapmaz. onun için onun tekliflerini reddemezsiniz.
. bir isteği yerine getirilmediğinde aynı kişiden ikinci bir şey istemez.
. dostluk onun için çok önemlidir, o'na baba deyip yüzüğünü öperseniz, onun dostluğundan emin olabilirsiniz.
. ailesi onun için çok önemlidir. asla aile yemeklerinde iş konuşmaz.
...
devamını gör...
baba filminde marlon brando tarafından canlandırılan karakter. bu yaşıma kadar ilgimi çekmeyen baba filmini bu karakter hatırına izledim. babaların babası...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.