dondurmam gaymak

1 /
bugün sıcaktan biraz rahatlamak için bir bakkalın önünde durdum ve bir cornetto aldım. bakkaldan çıkınca baktım karşıda açık dondurma satan bir yer var. elimde cornetto utandım ve sanki dükkan sahibi çıkıp süt, şalep, gıda boyası repliklerini saydıracak gibi geldi. dondurmayı saklayarak arabaya bindim.

iyi filmdi dahası samimi filmdi. sadece gülmemişiz kafamızda yer etmiş.

son olarak bir süre önce vefat başrol oyuncusu turan özdemir'e Allah rahmet eylesin. elimizde böyle samimi bir film varsa turan özdemir'in katkısı büyüktür.
başrol oyuncusu turan özdemir'in dün akşam itibariyle vefat ettiği film.

--- alıntı ---
Sinema ve tiyatro oyuncusu Turan Özdemir, Beykoz Ortaçeşme Mahallesindeki evinde, akşam saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olan Özdemir’in cenazesi, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.
--- alıntı ---

git
su, şeker, gıda boyası; çubuk dondurma sağlıksız; içinde şalep bile yok* kelimeleri ali usta tarafından sürekli tekrarlana durmuş ve kırıp geçirmiştir. ege ağzı ile harika bir komedi olmuş. bir tek final iyi bağlanamamış gibi gelmekte.
çocukluğumuzda "bunu alan manyak." olarak tamamladığımız dondurmacı nidası. çocukluk işte. dondurmayı almak değil olsa olsa yememek manyaklık olur.
filmin ingilizce ismini de kendisi buldu ise kendisine sevgimizi bir kat daha artırmıştır bu muzipçe buluş. çok zeki ve anadolu denen şeyi çok iyi kavramış bir yönetmenin başroldeki oyuncu hariç başka bir profesyonel oyuncu oynatmadığı filmi.
ispanyol, katalan, fransız, korsikalı, italyan, sicilyalı, yunan ya da her hangi bir akdeniz avrupasından birinin izlemesi durumunda kendinden bir şeyler bulacağı kültürel bir film. çünkü yerel bir dondurma üreticisi, dev dondurma üreticilerine karşı yaptığı mücadeleyi irdelemektedir, bu mücadele zamanla paranoyaklık düzeye erişmiştir.

türkiye ve abd'de bir çok ödül (bir de oskar aday adaylığı sözkonusudur) almış olmasına rağmen hiç bir akdeniz film festivalinde yer almamış olması ise oldukça ilginçtir.

filmin ingilizce olarak kullanılan adı da güzeldir: (bkz: ice cream, i scream)*