dönemin şartları

1 /
Tarih metodolojisi şeysi. Objektif insanımız Sevilen kişileri aklama paklama için kullanırken, sevilmeyen kişiler için göz ardı eder bu şartları. Çünkü o dönem öyle olması gerekirdi.

-aynen kanka İttihat terakki ve sonrasındaki Cumhuriyet dönemini o dönemin şartları içinde incelememiz lazım. İttihatçıların öyle yapmaları gerekliydi. Atatürk istediği her şeyi yapamadı. İsmet inönü dönemi ise Şöyle oldu böyle oldu. Abdulhamid mi oturduğu yerden büssürü toprak kaybetti.

Ülkemizdeki koskoca siyasetçiler, yazarlar ve hatta tarihçiler, çoğu zaman herbokologlar atın yalanı sevsinler inananı.
iktidar sahiplerinin yanlış veya doğru icraatlarının savunulması amacıyla kullanılan söylem.

mustafa kemal için kullanıldığı gibi mesela akp-fethullah işbirliğinin olduğu yıllar için de kullanılmaktadır. bu söylemi akp li arkadaşlarımızdan çok sık duyduk değil mi? bu söylemin arkasına sığınmadılar mı yıllarca?

bu söylemi kullananlar arasında pek fark yoktur. atatürkçü, kemalist, chpli, siyasal islamcı, dindar, akp li... kimse kendini farklıymış gibi pazarlamasın.
geçmişŸte yapılmışŸ yanlışŸlıklara bulunan en yaygın bahanedir. bir lider çıkar, bariz hatalar yapar -ki gayet de doğŸaldır-, ancak lideri putlaşŸtırmakta üzerine olmayan günümüz insanı cevabı yapışŸtırır: "ama dönemin şŸartları öyle gerektiriyordu..."

yıllar sonra da tayyip için aynısını söylemezsem adam değŸilim. gelip birileri yanımda "tayyip zamanında memleketi sattı, şŸimdi onun yüzünden bu hallerdeyiz" dediğŸinde ben de yapışŸtıracağŸım cevabı: "ama o dönemin şŸartları onu gerektiriyordu."

kimse bana din düşŸmanlığŸını, alimleri asıp kesmeyi, devrim ya da inkılap adı altında yutturulmaya çalışŸılan saçma sapan eylemleri "dönemin şŸartları" bahanesiyle savunmasın. komik oluyor.