dört kadınla evlenmek

1 /
Sunnilere ve şiilere göre Allah, hesap bilmiyor. Kadın- erkek nüfusu oranını eşit yarattığı halde böyle bir hüküm veriyor. Bu hükümden de tabiki zengin erkekler faydalanıyor. Fakir erkekler bir ömür bekarlığa mahkum ediliyor.

Fakir erkekler asker olup seferlere, fetihlere katılıyor. Cariyeler getiriyor. Cariyeleri yine zengin erkekler satın alıp yatağa atıyor. Cariyeler, Fahişe gibi elden ele satılıyor.

Bu hükümler, bu vicdanın yaratıcısı olan Allah'ın olabilir mi?
Allah'ın el-Hakiiim isminden şüphesi olanların eleştirdiği Kur'ani bir ruhsat.
Teorik olarak her Mü'minin savunması gerektiği, pratikte ise bir çok problemlerin yaşandığı için uzak durulması gereken, Ve yine Allah'ın tavsiyesi olan tek eş ile hayatı sürdürmenin iyi olacağı, medeni hal ile ilgili Rabb'imizin koyduğu kuraldır.

Allah bizleri çok eşliliğe mecbur bırakmasın.
Evlilik dizilerde bile formalite icabı olunca gerçeğe dönüşürken gerçek hayatta formaliteden nikah kıyanların nasıl hakiki bir evliliğe dönüşmesin? Bunlar Faso fiso.. Evlilik tamamen cinsel amaçla yapılır. Diğer seçenekler de göz önünde bulundurulur ama ilk amaç ben bu insandan sağlıklı bir şekilde evlat sahibi olabilir miyim? Cinsellik ön planda değildir diyen varsa daha kadın erkek ilişkisini çözememiştir.

Neyse efendim hal böyleyken peygamber efendimizin evlilikleri de tam bir evliliktir. Formalite değildir. Gerçek evliliktir.
Önceden çok kafa yorulan, çok tartışılan, islam/kadın/kuran ekseninde çeşitli argümanlar ile tarafların bir birini uzun uzun ikna etmeye çalıştığı bir meseleydi.
şimdi Bunlardan bir tanesi olmadığım sürece çok da umursamadığım kuranî bir ruhsat. *