düğünlerde kız kesmek

1 /
düğünler resmi olmayan görme ve görülme yerleridir. bu yüzden çıkışta da hizmet bedeli olarak gelin ve damada ödeme yapılır. pandemiden aylar önce bir tanı(ma)dığımın düğününe annemin gazıyla*** kalktım gittim. gittim ama gitmekle "nereye geldim lan ben" diye sormam bir oldu.

yok, düğünde bir acayiplik yoktu. bildiğimiz klasik düğün. fakat ben bu ortamlara alışkın değilim. zaten tanıdık sayısı az. millet çılgın atıyor ben hayatı sorguluyorum. Amerika tavukları ne kadar, burdan Hollanda'ya bisikletle kaç saatte gidilir, Ankara'ya deniz yapılırsa ne olur, 500 sene önce şimdiki aklımla nasıl yaşardım, kılık kıyafetten dolayı kafir deyip taşlarlar mıydı soruları geçiyor aklımdan.

buna rağmen kısa günün kârı, birisi gözüme çarptı. anneme gösterdim o da evli çıktı. bir de annem göstere göstere onu mu kastediyorsun demesin mi? sapık denilmeden kurtulduk çok şükür. o günden sonra tövbe ettim.
Ergen ve serseri erkeklerin yapacağı şey. Aynı şekilde ergen kızların da erkek kesmekle yapmış olduğu vizyonsuzluk. Düğünde erkek-kız kesmek nedir ya. Simli saça, jöleli kafaya mı aldanıyorsunuz.
Düğüne gitmediğim için bilemediğim kesme biçimi. Her ne kadar farklı bir imaj versek de hayatımda bir defa oturup kadın kestiğimi hatırlamıyorum. öpüyorum babaya selam.
oğluna eş diye baktığı ankara pavyon şarkılarında göbek atan sahne kızlarıdır genelde. düğün şarkısı diye halka bunları satanların köküne kibrit suyu.
bizim validenin yaptığı durumdur. artık nasıl kestiğini bildiğimden direkt şu kız mı diyorum. ''evet'' diyor.
halayda 100 kız var nokta atışı yapıyorum. nerede şişman, yaşı geçmiş, çirkin, hayattan bir beklentisi olmayan biri var tak diye buluyor.