dünya sözlük 2021 mart ayı verileri

1 /
öncelikle ne olsun bilemedim şuana tabloyu çok güzel yorumlayıp açıkladığı için teşekkür ederim.
tabloya eklediğim bir kaç yeni veri hakkında biraz bilgi vermek istiyorum:

- 5,379 başlıktan 2,941 tanesine tek tanım girilmiş, yani başlıkların 54 %'üne ikinci tanım girilmemiş,
- 890 tanıma artı veya eksi hiç bir oy verilmemiş,
- başlık başına düşen tanım: 2,72
- bir tanımın ortalama uzunluğu bilgisini, kendimce niteliği göstermek için koymuştum; bence tanımların uzun olması, kısa ve forumsal tanımların az olduğunun *göstergesi.
- tanımlara verilen oyların ve favorilerin oranını *bir örneklem üzerinden hesapladım. Yaklaşık 3 bin tanıma göre aşağıdaki oranlar çıktı:

en fazla oy verenler:
- halis: 11,56 %
- sade: 5,31 %
- mahilas: 4,33 %
- elfkızı: 3,46 %
- çiroz prens: 3,44 %

en fazla favorileyenler:
- halis: 25,96 %
- sade: 8,10 %
- tahammülfersa: 6,46 %
- elfkızı: 5,63 %
- imera fera: %4,67

bu vesileyle sözlüğü hem tanımları hem de oy ve favorileriyle sahiplenen halis ve sade başta olmak üzere tüm yazarlara teşekkür ederim.
pazartesi günü girilen tanımın cuma girilen tanımdan iki kat fazla olması düşündürdü. cuma mübarek gün, fazla gevezelik etmeyelim diye mi cuma günü yazılmamış acaba! çok ilginç bir grafik bu. üzerine makale yazılabilir. cuma günü herkes bir şeyler peşinde koşturuyor da hafta sonuna hazırlık yapılıyor olabilir. ama bu kadar ama tanım sayısındaki bu devasa farkı açıklamaya yetmez. ilginç... zaten bu sözlüğün yazarları değişik. şşş, cuma günü ne oluyor da tanım yarıya düşüyor, itiraf edin.
Yuh birinci olmuşum! ama en çok eksi alanlarda. (alettin yerini korudugu için onu saymadım) istatistiklerde ilk sıralarda yer almıştım ama hiç böylesi zirveye oynamamıştım. Seri eksicim sağolsun, çoklu hesaplarla daldı daldı beni birinciliğe çıkardı. Emeğinden dolayı teşekkür ederim kendisine. Yine beklerim. Ayrıca böylesi açıklayıcı verilerin sunulması çok güzel olmuş.
İlk kez bir şeyde birinci oldum, ne olsun bilemedim şuan'ın tespiti sağolsun. Artı veren elleriniz dert görmesin. Kafamı biraz daha toplayabilirsem, daha bilgi içerikli başlıklarla, tanımlarla sizleri buluşturmaya çalışacağım. Çünkü siz buna değersiniz.
Şaşırtmış, kendimi yeni gözlerle görmeme sebebiyet vermiştir.

-ne hastaydım bu ay ne de doğum günüm falan, eniştem beni neden öptü? * ''canciş miyim ben?'' sorusunun kanıtı gibi sanki nickaltımın popülerliği. ama hiç tanışmadığım insanlar da yazdı, o yüzden kafalar karışık.
-en fazla tanım giren ilk 6 yazar arasında en çok eksiyi alan da ben olmuşum. bu kadar farkında da değildim. hep erkekler çanta kullanmasın dedim diye oldu bunlar.
-sade ile sözcükler[dünya sözlük radyo programı] başlığının ilgi görmesi beni mutlu etti, inşallah güzellikle de devam eder.

Önümüzdeki aylarda işsizliğimin azalması temennilerimle birlikte selam eder, katkısı olan herkese buradan teşekkürlerimi iletirim.

edit: tamam hatırladım, serseri kurşun gelmişti bi ondan öyle. rahatladım bi. cancişliğim hala muğlak.
Lan ben bu sözlükte en fazla artı oy alan yazarlardandım, ne oldu da en fazla eksi oy alanlar arasına dahil oldum. İğneyi kendime batırmam gerekiyor demek ki.

Şahsım bir tarafa, sözlüğümüzdeki kronik sorun bir türlü aşılamıyor. Ne yaparsak yapalım belli bir tanım sayısı üstüne çıkılamıyor. Biz bunlar üstüne çok kafa yorduk ama çözüm getiremedik. Belki yeni gelen yazarlar bu işi çözerler.

Sözlüğümüz nadide ve samimi yazarlarla dolu. Kıymet bilmek gerekir ama biraz çaba lazım elbet.
yenilenen bir oluşum için fena olmayan ama geliştirilmesi gereken istatistikler. eski hastalıklarımız da devam ediyor ;
-oy vermeme ,
-başlığa yazılan tanımın arkasını getirememe (koca başlığın bir veya birkaç tanıma kalması).
- itiraf , karalama defteri ve resim paylaşma başlıklarının gereksiz şişmesi . ( hatta bazı yazarlar neredeyse sadece bu başlıklara yazıyor )

aşağıdaki arkadaş güzel bir analiz yapmış ama ilk düğmeyi yanlış iliklemiş , sonrası da ona göre gitmiş ;
aylık tanım sayımız : 14.463
verilen toplam oy : 60.060