dünya sözlük

1 /
hakkında bu kadar tanım girilince kapandı sandığım mecra.

gerçek hayatımın yokuş aşağı gidişinden tali yollara sapıp da nefeslendiğim doğayı sev yeşili koru ortamına piknik tüpü ile dalınmadığı sürece durma göğe bakalım modunda takılma konusunda kaza eseri obsesyon geliştirmem de işte bu oksijen ihtiyacındandır. nefes egzersizi öğretmekten ziyade aynı yüzde yirmi bir'den herkesin herkes kadar faydalanabilmesi dileğiyle.

(bkz: bir kompülsiyon çeşidi olarak sol frame hareketlendirme)
Son günlerde meydana gelen olaylar neticesinde "Meğerse her şeyin kategorize edildiği sözlükmüş" dedirten sözlük. Malumunuz ben henüz bu sözlük camiası ile tanışalı çok az zaman geçti. Bu yüzden cahilliğime verin bu sözlük ortamını pek bilmiyorum. Henüz emeklemeye başladığım bu dönemde öğrendiğime göre yapılan her eylem etiketleniyormuş. Açtığın başlığa göre, erkek bir yazarın kadın bir yazarı artılamasına göre, kadın bir yazarın erkek bir yazarı artılamasına göre, kadın bir yazarın kadın bir yazarı artılamasına göre, erkek bir yazarın erkek bir yazarı artılamasına göre, nickaltına tanım girilmesine göre şeklinde uzayıp giden bir etiketleme mevcutmuş, bilemedim. Ve ben bilmeden tüm bu eylemleri gerçekleştirerek bütün kategorilerde yer aldım sanırım. İyi de bu bağlamda bu sözlükte kimseyi oylayamayız gibi geldi bana. Nasıl olacak peki bu durum? Hayret doğrusu! Ben ergenlik dönemimi bitireli çok oldu doğrusu. O yüzden herhangi bir eylemi yaparken hangi amaçla yaptığımı bilecek kadar kendimi biliyorum. Yaşantım boyunca desinler için yaşamadım. O yüzden bu şekilde yaftalayıcı düşünceleriniz var ise saygı duyarım ancak problem etmem. Neden mi? Sizin düşünceleriniz, sizin problemleriniz...

(bkz: derdini seveyim)
sürekli eksi sohbeti döndüren ve kendini önemli gören kişilere şunu söylemek istediğim sözlük. (genel)*

Sen evrendeki sayısız galaksilerden birinin içindeki bir gezegende, ortalama 60-70 yıl yaşayan bir canlı formusun. Senden önce 110 milyar insan yaşayıp öldü, hayatındaki 20-30 kişi haricinde de kimsenin umrunda değilsin. Hani o kaprislerin, egoların falan boşuna yani, bil istedim"
Sürekli lüzumsuz bi artı eksi muhabbeti dönen sözlük. On küsür senelik sözlük hayatımda Başka sözlüklerde böyle bir saçmalığa hiç rastlamadım sanırım.

#6975508

Zamanında şöyle bir şey yazmışım. Meseleyi komik bulduğum için şu konuyla alakalı yazmayayım dedim ama fazla ciddiye almıyor musunuz sizce de?
Eyvallah burası binler emeklerle bugünlere gelmiş türünün tek örneği sayılabilecek bir platform olmasından bu hassasiyetleri anlıyorum ancak çocuk oyunu gibi sıkıyor biraz artık bu muhabbet.
Lisede değiliz.

Seri eksinin yazarı demoralize etmesini anlıyorum. Ancak bunun tersi durumlar baydı artık. Tıpkı sürekli “eksi attığımda ağlıyor eheheh! bozuk çıktı bu yazar, bozuk bu, yazarımsı.. keh keh keh” diyenler de bu bayıklığa dahil. Kendinizi yorduğunuz kadar karşı tarafın taktığını sanmıyorum. “Neden bana artı atmıyorlar hüğğğğğ.. kızlar hep birbirini artırıyor ühüğğ” diyenler de bu komikliğin ayrı bi parçası gibi adeta.

(bkz: gönül rahatlığıyla eksilenecek yazarlar sıralı tam listesi)

Millet şuraya adını yazsın da rahat edelim isterseniz. Komikliği geçti trajikomik bir forma evrildi zira. Şu tarz başlıklar açmak/yazmak bile lüzumsuz.
Liseliler artık çıksın cidden kasmaya başladı.
hayatımda ilk defa bugün "lütfen tanımlarımı eksileme, eksileyeceksen bari sonra eksile, herkesin eksilemesine sebep olmasın" tarzında bir mesaj aldığım sözlük. aslında bu mesaj sözlüğün nerelerden nerelere geldiğini ortaya koyuyor. bu kadar konfor alanına düşkün başka bir kitle daha önce sözlükte bu kadar baskın olmuş muydu diyeceğim ama bu konfor alanından da başka bir şey sanırım. bu ne manaya geliyor biliyor musunuz, bu biz kendimiz çalalım kendimiz oynayalım. en ufak farklı bir fikir çıkmasın demek. sözlüğün yanlış anlaşılmış olduğunun bir kanıtı. sözlük demek şu demek diyemem, bu benim haddime değil lakin bildiğim bir şey varsa sözlükte kibar veya kaba bir şekilde başka bir fikre tahammülsüzlüğün eleştiriye tahammülsüzlüğün en büyük kabalık olduğu.


birkaç gündür tanımlarımda dile getirdiğim bir şey var. tam olarak neye hizmet ettiğini ve hangi kafada olduğunu anlayamadığım bir kitle. duyar kasmak mı dersin, yoksa entelektüellik pazarlaması mı? sorsan bu kitle kendi içerisinde çok zarif ve naif paylaşımlar yapan bir topluluk olduğunu söylerler veya en azından dışarıdan ilk bakıldığında herkesin edineceği ilk izlenim budur. lakin en ufak bir ekside bile böyle bir mesajla dönüyorsa ve bunu birden fazla yazar yapıyorsa (birbirinden haberli ya da habersiz) burada gerçekten bir tahammülsüzlük ve tutarsızlık mevcuttur.

ilgili yazarlar da kendilerini biliyorlar benim kimseyi ifşa etmek gibi bir amacım da yok. benim derdim bu zihniyetle. o yüzden kendilerine belki bundan sonra eksi vermeyeceğim, tanımlarınızı da okumayacağım demiş olabilirim lakin bu sözümün sonradan sözlüğe zarar vereceğini düşündüm. eksimi de gerekli yerde vereceğim, artımı da vereceğim. zaten hayat meşgalesinden çok az girdiğimiz ve gerçekten de kısıtlı vaktimizde kalite aradığımız ve bir zamanlar bunu çok güzel bulduğumuz bu yerde tekrar bu ortamın sağlanması için elimden geleni yapacağım. istediğiniz kadar ağlayın. gerekirse kabalık deyin ama en azından ben kimseye fikrime karışma demedim bu yüzden kafam rahat.

eğer entelektüel ve naif bir kitle varsa sözlükte atlar da var.
eyyorlamam bu kadar arkadaşlar.
Mesaj bildiriminin kafasına göre bazen gelip bazen gelmemesi beni paranoya etti en sonunda. Yeni huy edindim. Gelen son iki mesajı gün içinde kontrol eder oldum.
1 aya yakın yazmaya ara verip son 2 3 gündür yeniden klavye tutmaya başladığım ortam. Uzakken okuyordum lakin son zamanlarda bir husus dikkatimi çekti.

Arkadaşlar neden adam / kadın kayırarak oylama yapıyorsunuz?

Bakın çok basit gidicem başlık : kuş, böcek

Bir yazar kuşları böcekler alemini, ülkemizdeki göç yollarını yazıyor 1 oy veriyorsunuz yeni yazara yahut kimseye mesaj atmayan çevre yapmayan. . Arkadaşınız, mahlas altında 5 çayı yaptığınız kişi kuşlar güzeldir, ne güzel uçarlar yazana 17 artı veriyorsunuz, mahlas altında iadeyi ziyaret. sonra gelip kalite düştü denildiğinde de "hiç yoktan iyidir buna da şükür" deyip kalitesizliği satın alıyorsunuz. Kusura bakmayın bunu yapan ve sebep olan insan kayırmanızdır. herkese oy verin diyecek değilim kendim de yapmıyorum lakin 100.000 oy üstü vermiş birisi olarak bunu demek için yüzde 1 de olsa hatıram var bu sözlüğe. Duyunca da bunu konuyu saptırmayın, soldan ince laf sokmayın kalın laf gerekirse herkes sokar dont worry!

Yazarı öven, başlığını öven şu halden kurtulunmazsa burada ne yeni yazar kalır ne de kaliteye, ironiye önem veren yazar.
bir an önce her gördüğü noktayı link sanmaktan vazgeçmesi gereken sözlük. şu sözlük ile ilgilenen hiç yazılımcı falan yok mudur yav? yazılım ile ilgili tanım girerken sürekli nokta koymak gerekiyor. baya tanım girecem ama yazılım izin vermiyor. noktalar arası boşlu koysam bu seferde bu mal nasıl yazılım tanımı girmiş diyecek burayı bilmeyip dışarıdan okuyan birisi. para lazımsa aramızda toplayıp verelim de bitsin şu çile yav.