dünya sözlük gündemi

1 /
dünya ve ülke gündemine paralel değildir. gerek de yok zaten.

mesela ülkenin bir numerolu gündemi, ekonomi. şimdi ekonomi hakkında bir şeyler yazsak, akıbeti sorulan dolarlardan, çiftliğe dönen kurumlardan, siyasetle zenginleşen bebelerden, garanti ödemeli ihalelerden, geçiş ücretlerinden, market-pazar fiyatlarından, enflasyondan, hammadde fiyatlarındaki artışlardan, kara kara düşünen esnaftan, ülkeye döviz gelsin diye el açıp beklediğimiz turizm sezonundan filan bahsetsek, hem ağzımızın tadı kaçacak, hem gereksiz yere tartışma ortamı oluşacak.

mesela, dünyanın bir numerolu gündemi corona. şimdi corona hakkında yazsak, yok aşı, yok günlük vaka, yok kapanmalar, yok uçuş yasakları filan, yahu zaten 7/24 yaşıyoruz, bir de yazmanın alemi mi var?

bunları aşıp, az daha alt gündemlere insek, yok ukrayna/rusya sorunu, yok yunanistan ve abd'nin batı trakya'yı askeri üsse çevirmesi, yok japonya'nın nükleer atık sorunu, yok çin, yok karadeniz... uzar gider.

şuraya iki lafın belini kırmaya geldik.

(bkz: iki lafın belini kırmak)
(bkz: aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın)
Ramazanın ilk günü olmasının vermiş olduğu stresin sözlüğe yansımasından dolayı oluşan gergin gündemdir. Önümüzdeki günlerde yazarların ramazana alışması ile durulmasını düşünüyorum.
"gündem" den o kadar uzak ki. elin oğlu bir konuya bin tanım giriyor,bakıyorsun burada balkon yıkıyoruz. sonrada offf çok küfürbazlar, hepsinin canı cehenneme falan, zaten atayıst hepsi. tanım: ramazana bağladığım vizyonsuzluk.