dünya sözlük zayıflama kulübü

1 /
zayıflamak isteyenler buraya gelin. size zayıflamanın formülünü vereceğim. uymanız gereken sadece 3 kural söyleyeceğim. hiçbiri de ne yiyeceğinizle alakalı değil. o tamamen size kalmış. süper değil mi? tabi ki sağlıklı yiyecekleri tercih ederseniz daha iyi olur ama siz bilirsiniz.

kural 1: ne yerseniz yiyin yemeği ağzınızda püre kıvamına gelinceye kadar çiğneyeceksiniz. her bir lokmada sabırla bunu yapmanız lazım. bu olmazsa olmaz. 30 defa mı olur 40 mı bilemiyorum. ama burada kendinizi kandırırsanız sistem çöker.

kural 2: doygunluk hissine ulaşınca yemeyi bırakacaksınız. sonuçta karnımızı doyurmak için yiyoruz değil mi?

kural 3: en geç 19.00 itibarıyla yeme içme faslını bitireceksiniz. (çay veya su gibi kalorisiz içecekleri tabi ki içebilirsiniz). bunda öncelikli amaç kalori alımını azaltmak değil. mide ve barsaklarınızı dinlendirmek. gündüz yememiştim akşam 8 de yiyeyim demeyeceksiniz yani.

bu üç kurala uyup belirgin şekilde kilo vermezseniz beni bulun.

on üç kilo vererek artık zayıflar tarafına geçtiğim için maalesef giremeyeceğim *ama en önemlisi hemen bir doktora gidip önce testlerinizi yaptırmanızı ve ardından diyetisyene giderek ona göre zayıflamaya başlamanızı öneririm. son bir aydır bazı sebeplerden bırakmış olsam da yavaş yavaş bünyenin ve midenin bu duruma alışmasına zaman tanıyarak sporla birlikte vermek en güzeli. ayrıca çok ağrılı sızılı bir spor da değil sadece yürüyüş. tekrar daha zayıf olmak güzel. geri kalanı da inşallah bir tekrar hevesle veririz. *
Hep etli butlu kalıplı olmuşumdur. Accık böyle ablam gibi olayım dilerdim. Derken bi baktım ablam doğum sonrası benden tombik olmuş. Large tayt almamak için direniyor ama yırtılan medium taytlar aslında imdaaat, ben bi starım beni kurtar diye bağırmakta. Hayırlısı. Aldık başı gidiyoruz. O emziren anne ben ikiz tümörler sonrası lohusa bir ne derler "anne" dicem de çıkan malesef bebek olmadı ama sezeryan olurcasına aldılar yavrularımı. Aşerme tutuyor, çikolata yiyip duruyorum. Kaşar peyniri kesip kesip bardak bardak soğuk süt içiyorum. Of bıktım bu yemeğe karşı olan zaafımdan. Olsa da bir serpme kahvaltısı diyorum ama camcı geldi tüm evi alt üst ettik. İlk kez böyle kanlı canlı sabah 8'de kahvaltı yemek istedim. ah nerede vah nerede.
"yitik şifayı ücretsiz bulanlar" şeklindeki adıyla insanın baştan şüpheyle yaklaşmasına sebep olan, "ahmet apa" diye bir elemanın başını çektiği bir oluşum var duyanlar vardır. bu ilginç isim sebebiyle ben de mesafeli yaklaşmışken bunca yıllık babamın 20 kilo kadar vererek ömrümde ilk defa benden hafif seviyeye ulaşması sonunda hırs yaparak ben de bu diyete başlamıştım. pandeminin ilk çıktığı, evden çalışmaya geçtiğimiz ve hastalığın en çok etkilediği sektörlerden birinde olduğumdan hafta sonları dahil günde 16-18 saat çalıştığım, iki ay boyunca uyumak ve bilgisayar başında oturmak dışında hiç bir şey yapmadığım yani sporu falan bırak neredeyse hiç hareket bile etmediğim nisan-mayıs aylarında 17 kilo verdim. haziran başında aile içi bir nişan töreninde bu diyeti yapan 6 kişi bir araya geldik, toplam verdiğimiz kilo 120 civarındaydı ve içlerinden en az kilo veren de bendim (ayrıca hepsi de benden daha yaşlı). özetle hem kendimden hem de yakın çevremden diyetin işe yaradığını teyit etme fırsatım oldu.

diyete gelecek olursak, 8-9 fazdan oluşuyor hatırladığım kadarıyla. 4. fazdan sonra faz faz 1,5 günlük, 3 günlük, 5 günlük oruçlar başlıyor. bu kısma bakıp gözünüz korkmasın, ben 3. fazı kendime baz alıp o şekilde devam ettim, bir kere meraktan 5 günlük oruç tuttum o kadar. diyet şartlarını da detaylı yazmayacağım buraya, nette bolca kaynak var ama insan bunları böyle yerse kilo veremez diye düşündüren rahat ve geniş bir yenebilirler listesi var ama çatır çatır kilo verdiriyor valla.

17 kilo verdin de sonra ne oldu diye sorarsanız benim kilo grafiğim bitcoin grafiği gibi çok volatil ve spekülasyona açık olduğundan bir kaç ayda 11 kiloyu geri aldım. diyet işe yaramıyormuş bak hemen geri almışsın gibi yorumlamayın, bu süreçte insan gibi yemedim (detay vermeyeceğim ki insanlığım sorgulanmasın). ama 1,5 ay önce diyete tekrar başladım ve şu anda da tekrar 9 kilo vermiş durumdayım.

özetle hayatı boyunca amatör olarak diyetle ilgilenmiş biri olarak (profesyonel olarak ilgilenseydim ömrüm boyunca diyet yapmama gerek olmazdı sanırım) gördüğüm en rahat uygulanabilen ve karşılığı bu kadar başarılı şekilde alınabilen diyet olduğunu söyleyebilirim (daha önce de 15-20 kilo verdiren diyetler yaptım ama buna kıyasla onlar baya zulümdü yani). fazla kilosu olanlara (ve tabii ki bunlardan kurtulmak isteyenlere) tavsiye edebilirim.
#7002399

istikrar, azim, dayanışma, tombik döner birliği ve kardeşlik. Hemen teşkilatlanma fikri yatarken sallanan göbeğimi çok memnun etti. (Ameliyat sebebi ile göbeğim var he içine gaz verdiler bu konuda anlaşalım.) İyileşince, dikişler alınınca kurallarınıza uymaya ant içerim.