dünyada işlerim yolunda gitsin diye ibadet etmek

1 /
Doğru harekettir o. Zaten ibadet, dünya ve ahiret işlerinin eyi gitmesi için yapılır. Da

İbadet nedir, küfür sistem içindeki münferit dilekler ne kadar kazandırır?

" Ben, insanları ve cinleri bana kulluk etsinler diye yarattım" ( cin yok diyenlere bir kapak)

İbadet kul tarafından, Allah'ın razı olacağı tüm davranışlar ve tepkilerdir. Rum 41. Ayete karşı doğayı, atmosferi, suları korumak bir ibadettir. Nusukları ( ibadet için konsantre eden tekrarlanan ritüelleri) ibadetten saymazsak bu amel tam Allah'ın istediğidir.
şirktir. allah ayetinde buyuruyor ki kim benim zikrimden yüz çevirirse ona dar bir geçim veririz. bu geçim genişlesin diye ibadet edelim anlamında değil. bir nevi tabela gibi. yanlış yola sapınca karşına çıkan tabela. sen allah için yaşarsan, hududullahı gözetirsen hayatın genişler. paran değil, hayatın. allah seni dara düşürmez. belki fakir olursun ama ele güne muhtaç etmez seni. çaresiz bırakmaz seni. bir başka ayette başınıza gelen kötülükler nefsinizdendir buyruluyor. kimin hayatı darsa, hayatında darlık yaşıyorsa bilsin ki allah'a kulluğunda sıkıntı vardır. birilerinin aklına gelebilir kafirler neden zengin? onlar allah'ın muhatabı değil.

zuhruf suresi 33, 34, 35:
Eğer insanlar küfre sapan bir ümmet haline gelmeyecek olsalardı, biz O Rahman olan Allah'ı inkâr eden kimselerin evlerine gümüşten tavanlar ve üzerine çıkacakları merdivenler yapardık.
Onların evleri için gümüşten kapılar, üzerine yaslanacakları koltuklar yapardık.
Daha nice altın ziynetler verirdik. Çünkü bunların bizce hiçbir kıymeti yoktur. Bütün bunlar dünya hayatının geçici menfaatinden başka bir şey değildir. Ahiret ise Rabbin katında takva sahipleri içindir.
elbette işin içinde sonsuz cennetlerde keyif çatmak için de var da bence en çok dünyada işlerim iyi gitsin diye yapıyorlar. Bakın Allah korkusu değil maişet korkusu. ''rızkı artırmak için dua'' falan gırla. çok seneler önce gayet seküler bir arkadaş yanıma gelip ''hocam işlerim kötü gidiyor, bir şeyler okusan'' gibi bir şey demişti. onca gelenekselliğime rağmen o zamanlarda da böyle şeylere pek itimat etmezdim. ya şey gibi geliyor bana, yanılıyorsam Allah affetsin. gaipten bir yardım beklemek insanı tembelliğe sürükler sanki, başarmak için kafayı ve bedeni çalıştırmaktan alıkoyar gibi... yaw din öyle bir şey değil. teheccüde kalk, sabah namazına kalk rızkın artsın! ulan bu gavurlar nasıl bu kadar zenginlik içinde o zaman? yüzü güzelleşsin diye teheccüde kalkan tarikatçı kızlar geldi aklıma.

başarmak için kökten bir şeyleri değiştirmemiz lazım, diyor hep itikad... yoksa böyle gider.