dünyanın en mutlu ülkeleri

1 /
dünyanın en mutlu ülkeleri sırasında 102. sırada olmamızın çok fazla sebebi var. mesela kıyafet kombinine uygun iphone kılıfı bulamamak insanları öyle mutsuz ediyor ki anında 50 sıra birden aşağı salıyor ülke kendini.

birileri bize pazartesi sendromunu öğretti. hangi kitaptan ilk kim okuyup başkalarına anlattıysa vebali boynuna. sırf tembelliğimize cuk diye oturuyor diye bayılıyoruz pazartesiden cumaya uzanan sendromlara.

say say bitmez bunlar. ayrıca sürekli mutlu olmak zorunda değiliz ama bunu arzuluyoruz. hayır hüzünlenmeliyiz de acı çekmeliyiz bazen, ağlamak olmasaydı ne halt yiyecektik mesela.

insan arada bir mutlu olur arada bir üzülür. ama sokakta herkes hayat berbat diyor.

Finlandiya nasıl mutluluk ülkesi ki intihar oranına göre ülkeler sıralamasında 35. sırada ve hatta eminim ki ülkelerinin adı çıkmasın diye medyanın gündeme getirmediği rakamları eklemediler. adamlar mutluluktan bıkmışlar mı? nasıl olur yahu.

Bizim ülkenin insanı da saf mıdır salak mıdır bilmiyorum ama finlandiya'nın en mutlu ülke olması bizim ülkemiz insanına bile mutluluk veriyor. neden? çünkü ya türkiye olsaydı en mutlu ülke? o zaman biz nasıl şikayet edecektik.
bu mutlu ülke muhabbeti neye göre yapılıyor bilmiyorum ama olay kesin sadece para, pul ,refah falan değil arkadaşlar.. bizim milleti nereye koysan bi fitne fücur bulur birbirine girer.. bi memnuniyetsizlik, bi ona buna kulp, bi itme bi kakma.. en müreffeh durumda bile kendini ve başkasını huzursuz etmeyi başarır.. olm bi vietnamlıdan gariban değiliz ama ondan daha mutsuzuz, bir kenyalı'nın düştüğü sefalete düşmemişizdir ama onun gibi bi hakuna matata çekip tekrardan yola revan olmayız..
olayımız full trip.. otobüste, metroda, dağda bayırda güleni bırak tebessüm eden yok.. alayı isyanda.. ne lan bu.. özbekistan'da 30 dolar maaş alan gördüm adamlar gülüyor abi.. kanaat overdose mu, beyni mi uyuşmuş bu insanlara nolmuş bilmiyorum ama bizim gibi "nalet gelsin bu hayata" tribinde değil hiçbiri.. bizim milleti finlandiya'ya bırak "bu ne soğuk aw, yemişim kuzey ışığını la donduk" der.. her şeyde bi ben bilirimcilik.. la bi sal baba ya.. bi de birine hased etme.. birine gösteriş yapma.. bi kulp takma.. hayır ayrıca kaostan beslenmeye alışmışız.. tekdüze, kornasız sokaklar, kavgasız gürültüsüz kalabalıklar bize ters geliyor.. ben de şahsen iki haftadan sonra daralıyorum, bunalıyorum böyle yerlerden.. elimde değil.. öyle büyümüşüz.. başka yerde yaşayamam lafı kasotan beslendiğimizin itirafı.. arkadaşım 12k usd maaşla kanada'da yaşadı, 8. ay "lanet olsun kafayı kırcam tek sosyal aktivitesi haftasonu bahçede barbekü yapmak olan bu kadar fake bi yer olabilir mi" deyip tr ye döndü. abi buna mı takıldın diyecem ama diyemiyorsun.. biz öyle yetişmişiz işte, aksiyon lazım, kan lazım gözyaşı lazım.. komşuyla didişecez, sileceğini kaldıracaz, küfür edecez, küfür yiyecez.. bizim de mutluluğumuz bu aslında..
Kardeşim bu "insanlar sıkıntıdan intihar ediyormuş" falan hikayeleri yalan mı şimdi İskandinavların. Yok hava çok erken kararıyor diye hep depresiflermiş falan. İlk 8'in yarısı Üç İskandinav ülkesi + Danimarka lan. Finlandiya dönüp bir daha girecekmiş nerdeyse. gönlü yaradan aşkıyla dolu iman sahipleri olmaları etken.
Birleşmiş milletler 2023 raporuna göre ilk 10 şöyle:

1) Finlandiya
2) Danimarka
3) İzlanda
4) İsrail
5) Hollanda
6) İsveç
7) Norveç
8) İsviçre
9) Lüksemburg
10) Yeni Zelanda

Türkiye'miz 112 den 102. Sıraya yükselmiş. Fenerbahçe camiası 25 milyon. Bu sezon kazanılan penaltı 18. Bu yükselişte payı olmalı Ha Ha.