dünyanın en önemli problemi

1 /
İnsanın neresi ağrırsa canı ordadır diye bi laf var. Herkesin önemlisi kendi ağrısınca.
Peki hiç mi ortak ağrımız yok?
Olmaz mı,var elbet; var da pek farkında değiliz onların.
Ağrılarımız için bir olup adım atamamak, isyan edememek hadi hiç olmadı toplaşıp ağlamayı bile becerememek olabilir mesela dünyanın en önemli problemlerinden biri.
Ama mesela bakın,* bu da dünyanın problemi yani.. bena ne,değil mi?
Sosyal düzenden, liyakattan, adaletten, fikirlerden daha önemli bir şey varsa o da yeter miktarda besin alamamak ve temiz içme suyuna ulaşamamaktır.
T: dünyada 1,5 milyar insanın bayağı bayağı "aç" olması, her yıl yüzbinlerce çocuğun açlıktan ve pis sulardan kaptığı hastalıklardan ölmesi.
Sayın cumhurbaşkanımızın "açlarmış, ne açlığı be?!" Dediği ölçütle aramızda bu fark var. Türk milleti "aç" değil, "karnını doyurabiliyor" ama afrika, güney asya ve muhtelif coğrafyadaki mezkur popülasyon bildiğin, düz aç.
Biz de açlıktan ölmediğimiz için şükretmeli ve mevcut siyasi otoriteye minnettar olmalıyız.
herkesin dünyanın en önemli probleminin peşine düşmesi bence başlı başına dünyanın en önemli problemini oluşturuyor. oysa herkes kendi etrafındaki problemlere eğilse, gücünün yetmediği işler hakkında ahkam kesmese dünya daha güzel bir yer olur. yani herkes ebrehe'nin elinden kendi develerini alsa kafi.
ihsan fazlıoğlu bir yazısında şöyle diyordu: " kişisel kanıma göre, çağdaş dünyada en önemli sorunlarımızdan biri, amentu dememizi mümkün kılan aklı fıtrıyi ve gaybı makul hale getirmemizi mümkün kılan nazarı ve tahkik yapmamızı mümkün kılan istidlali aklı birbirine indirgemek, karıştırmak ve dahi ihmal etmektir."