dünyanın en yaşanabilir şehirleri

1 /
kanal istanbul yapılır da, şehir üçe bölünürse ve en batıda kalan kısım esenyurt'a bağlanırsa, esenyurt olacaktır. kozmopolit yapısı, 7/24 canlı, yaşayan bir yer olması ile, daha ilk başta bir kaç adım öne çıkıyor.

bir caminin altındaki kiralık dükkanda açılan, nijeryalı kilisesi ile adeta hoşgörünün beşiği.

tv'lerde de gördüğünüz gibi, yapılan her 10 uyuşturucu baskınının 6 ya da 7'si, fuhuş operasyonlarının yarısından fazlası ile, yer altı kumarhaneleri ile, eğlence sektörü olarak, kendi ekonomisini yaratmış bir yer. yolunu açarlarsa; las vegas olacak.

bireysel silahlanma açısından bakacak olsak, kişi başına düşen ateşli silah sayısında, amerika'nın önünde. yurt içinde, belki, kişi başı silahta karabayır'ın gerisindedir, ama totalde geçmiştir. tsk'dan sonra en çok silah ve mühimmat buradadır denebilir. yani adeta bir yavru amerika'dır, texas'tır. yani liberal kapitalizmin yerel şubesi gibidir.

70 katlı rezidans gökdelenlerde, kara çarşaflısı ile full+full kokoşu, arabı ile ukraynalısı, özbeki ile rusu, afganıyla gabonlusu yan yana, alt üste yaşamaktadır; bu irtifalarda böylesine kozmopolit komşuluk, bir dubai'de bir de esenyurt'ta mevcuttur.

burada yaşama da, nerede yaşa:
git
Ne aradığınıza ne umduğunuza göre değişiklik gösterebilecek şehirdir.

Kimi paris kimi yozgat diyebilir.

Yine de herşeyine rağmen istanbul diyebilecekler az değildir.
"O'nun olduğu şehir" diye yazanların olacağını düşündüğüm başlık. Haksız da sayılmazlar. sevdiklerinin olduğu yerler en yaşanılabilir yerlerdir. sevdiklerinin ve seni sevenlerin olmadığı yerlerse en yaşanılamaz yerlerdir.

Ayrıca en yaşanılamaz dediği yerlerde gerçekten de yaşanılmıyor. insanlar ölüyor. üst sıradakiler de izliyor.
Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından ; istikrar, altyapı, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim gibi faktörleri göz önünde bulundurarak seçilen şehirler.

1. auckland yeni zelanda.
ilk on ; osaka , adelaide , wellington , tokyo , perth , zürih , cenevre , melbourne , brisbane

jüri japon avustralya ve yeni zelandalılardan oluşmuş galiba ki hep onları almışlar. hadi diğerlerini anlarım da japon şehirleri nasıl listeye giriyor kardeşim . metrolardaki o kalabalığı, trafiği vs yi görmemişler mi .

son 3 : karakas venezüela , dauala kamerun , harare zimbabve

gördüğüm kadarıyla ne başta ne sonda türkiyeden şehir yok. biz dünyada yaşamıyoruz demek ki .

git