dünya'nın iç çekirdeğinin ters yönde dönmeye başlaması

1 /
ya nasıl ki artı yeni parça yapılamıyıor, yeni yetme sümsük popstarlar u cant touch this melodisine ı love you ekleyip liste balı yapılıyuor? demek ki bu z kuşağı bilimcileri de kofti.

ey nature ciosaynsçı kardeşilerim.

film o.

adı da the core idi sanırım.

Şimdi yalan yanlış konuşup da insanların kafasını karıştırmayın. Bir kere dünyanın çekirdeği zattilyon ton ağırlık altında olduğu için dönme imkanı yoktur. Sen daha babaanne yorganı altında dönemezken ponçik bir çekirdek zattilyon ton ağırlık altında nasıl dönsün?
bana hiçbir şekilde mantıklı gelmeyen varsayım.

farzı misal 2 arkadaş uzaya çıktı diyelim, arkadaşlardan biri değerini şaka olsun bağbında iteklerse, iteklenen arkadaş bir gezegene veyahut göktaşına çarpmadığı müddetçe uzayın derinliklerine doğru sonsuz kadar gider.
yani momentum korunur. yani itilen arkadaşın durması için veya başka yöne sapması için veya ters istikamete dönmesi için dışarıdan başka bir kuvvet uygulamak gerekiyor.

peki dünyanın çekirdeği kafasına göre nasıl ters dönebiliyor?
çekirdeğin ters dönmesine etki eden kuvvet ne?
bu kuvvet neden ve nasıl etki etmiş?
bir anda etki etmesi zaten imkansız.
o halde çekirdek tersi yönde dönmeye başladıysa dünya içindeki (veya üzerindeki) başka bişeyler dünyanın dönüş yönünde daha hızlı hareket etmesi lazım.
çünkü momemtum korunuyor olması lazım.

gezegenlerin ve galaksilerin bir disk şeklinde birbiri etrafında dönmesinin nedeni de yine momentumun korunması.

dünyanın çekirdeği dünyanın kütlesinin yaklaşık 3'te birini oluşturuyormuş.
yani çekirdek eskiden dünya ile birlikte "v" hızıyla aynı yönde dönüyor diyelim. şimdi ters istikamette "v" hızıyla dönmeye başladıysa dünyanın da "2v" hızıyla dönmesi lazım. yani günlerin 24 saat değil 12 saate düşmesi demek.
böyle bişey yok bildiğim kadarıyla. günler yine 24 saat sürüyor.

(matematiksel işlem olarak, dünya kitlesine 3m dersek çekirdek m ve geri kalan kütle ise 2m olur. i̇lk başta momentum 3mv. çekirdek ters yönde v hızıyla dönerse -mv olur, bunu karşılamak için 4mv gerekli. geri kalan kütle 2m olduğuna göre bize gereken hız da 2v olacaktır. )
dünya düz olduğu için benim gibi düz dünyacıları ilgilendirmiyor.

hem bir kere hadi Yuvarlak diyelim.
dünya ters dönmeden nasıl çekirdek dönsün!!

bunlar nasa'nın bütçeden daha fazla para koparmak için yalanları.