Düz vites araçla yokuşta dur kalk yapmak

1 /
yeni şöförlerin çilesi hatta korkulu rüyası trafik belası bir durum. Yeni şöförken bizim evin ilerisindeki dik yokuştan korktuğum için hep başka yollardan gitmeyi denerdim. Neyse ki sürüş tekniklerini geliştirdikten sonra böyle bir sorun kalmadı. sonrasında yokuş kalkış desteği otomatik araç derken olay kökten halloldu zaten. eğer kullandığınız aracın debriyajının kavrama noktası çok yukarıda değilse yarım debriyaj yaparak dik yokuşlardan kalkarsınız. çok acemiyseniz ve aracınızın debriyajı da çok yukarıdan kavrıyorsa böyle bir durumda yarım debriyajla kalkmayı denerken aracı stop ettirmeniz çok muhtemeldir.
Aslında kafa rahat olduktan sonra hiç de zor değil.
Ben ki yan koltukta otururken dik yokuşlarda gözünü kapatan, kayacak mı kaymayacak mı adrenalinine dayanamayan biriydim. Ne yokuş kalkış desteğim ne otomatik vitesim var ama el frenim var beybiler.

Yine de kırmızı ışıkta durmuşken, dibime kadar gelen arkadaki araba anlasın diye biraz kayıyorum ki dibimde durmasın. Önce el freni, sonra bas bas bağıran gaz ve kalkış. Biraz da geri kayabiliriz tabi, olsun o kadar.
ilk önce, "stop edeceğim, kaydıracağım", son olarak da "arkamdakileri bekletir miyim" düşüncelerini kafanızdan bir atın. gerisi kolaydır. trafikte, kural hataları dışında yani sürüş ile alakalı hataların çoğu, bu diğerlerini düşünmekten kaynaklanır. elbette diğerlerini kontrol etmeliyiz, ancak kurallar dahilinde kaldığımız sürece, diğerlerini düşünmemiz gerekmez. yokuş yukarı dur-kalk da böyledir. "gecikiyorum , arkadakiler beni bekliyor" düşüncesine girdiğiniz anda, kendinizi strese sokarsınız. o kafaya girince, aracı stop da edersiniz, debriyajı da yakarsınız, geri de kaydırırsınız. kafanız daima rahat olacak. baskı-balata, debriyajınızın durumu da iyiyse, aracınız çok güçlü olmasa da, ağır tempoda ama tertemiz çıkarsınız o yolları.
Şimdi araçta kalkış desteği var, adam yokuşta kaldırmak kolay diyor. 20 yaşında, gazlı bir arabayla dik yokuşta kaldır bakayım hayat senin 2020 model passat'ının penceresinden gördüğün gibi bir şey miymiş?
Benim gibi acemi sürücüler için tam bir işkence. Hele işlek bir yerde ise tam bir kaos. Bu yüzden İstanbul içinde manual araç kullanmıyorum. Tam Otomatik candır. Gereksiz işkenceye gerek yok.