ebru sanatı

1 /
--- alıntı ---

Osmanlı Döneminde ortaya çıkan, özel bir karışım su üzerine yine özel bir teknikle boyalarla şekil verilmesi ve bu şeklin kağıda geçirilmesidir. Renklerin su üzerinde ki ahenkli dansıdır. Adını,Farsça bulut anlamına gelen “ebri” kelimesinden almaktadır. Bu sanatın bilinen en ünlü sanatçısı ve paylaşacağımız eserin sahibi; Ayasofya Cami Hatibi, Hatib Mehmet Efendi’dir.

--- alıntı ---
sadece bizim ülkemizin bir zanaatı olduğu sanılır. * oysa Japonya, çin ve iranda da bin seneden fazladır yapılagelmiştir. kökeni farsça ebri kelimesidir. avrupa'da da uygulanan bir zanaattir, osmanlı döneminde italyan ebruları ithal edilmiştir.
Tekne başına geçince dünya ile bütün bağımı kopardığım sanat dalıdır. Hayattaki tek derdim boya ayarı, bu renkler birbiri ile uymuş mu, şu dalı nasıl çekeyim... gibi gelişiyor. Elimde boyanın izleriyle bütün hafta dolaşıp aynı kıymetli anı bekliyorum.

Bu da tekneden olsun. Şu tembelliği atıp çerçeveye götürsem hiç fena olmayacak. O kadar iş bunu bekliyor.

git
öğreticiliğinde temiz keriz parası olan san'at. vakitiyle yedim de valla ohh. hiç alınmayın dostlar. su üstüne boya fırlatması osmanlıda adam yerine konmamış da bu belmekler, halk eğitim kurslarında sanat olmuş işte. bomboş işler. ekmeğinde olana lafımız yok. romantize etmeyin yeter.