eczacı

1 /
Doktor yazısını okuyabilecek ve her ilacın kullanımına dair bilgi sahibi olabilecek kadar donanımlı olmalarına rağmen bir tedarikçi muamelesi gören meslek grubunda çalışan insandır.
Gerçek hayatları farmakoloji bilgisini kullanmaktan ziyade vergi hesaplamaları, güvenilir çırak arayışları ve yüklü reçete bekleyişleriyle geçen meslek grubu.

Bi oturttuktan sonrası iyi tabi. ama sıkıcı.
hem esnafsın hem pozitif bilimlerin en karmaşığı olan farmakoloji temeli üzerine beş sene lisans eğitimi alıyorsun, sabahları ucu delinmiş pet şişeyle dükkan önü sulayıp milletle sohbet edebiliyorken nonsteroid antiinflamatuar ilaç yan etkilerini konuşup uygun yaş grubunu seçip doktor yazısı analiz edebiliyorsun mesleği.

aradığım daldın resmen, düşünemedim, tıpın rengine kandım...

oldukça küçük düşürücü bir ifade. ecza parçalar demek, eczacı da parçacı demek. adam ilaç uzmanı sen tutup ona eczacı diyorsun. yedek parçacı gibi. cıks cıks cıks...
4-5 yıl farmakoloji okumuş insandır. yani bir doktor kadar olamasa da bir doktora yine yakındır.

sen o kadar latince menşeli tüm tıbbî terimleri öğren, bilmem neleri ezberle, ama adamın biri kalkıp sana "bakkal" desin.
eczane de çalışan kimselerdir. şu ana kadar gözlemlediğim kadarıyla normal bir eczaneyse içerde bir tane godoman illa ki vardır. yanındaki yaverleri ona bağlıdır. o godoman muhtemelen eczanenin yöneticisi yada sahibidir. çalışanlar ise genelde yumuşak ve anlayışlı kimselerdir. bazıları değgit çta kondom sattığın bir iştesin.içeri kimler geliyor kim bilir.