edward munch

1 /
Butun resimlerinde icindeki huznun okunabildigi disavurumcu ressam.

Olumle daha cok kucuk yasta annesini kaybederek tanismistir. Evladini kaybeden insanin acisi haric(bu tasvir edilemez); insanin annesini kaybetmesinden sonraki en buyuk aciyi da kardesini(ablasi) kaybederek yasamistir. Yasadigi acilari kahramanlari uzerinden resimlerine yansitmistir. En deforme halinde bile. -ciglik- sanatsal tavri, icine dustugu melankolinin etrafinda sekillenmistir. Dahasini ressam ya da sanat tarihcisi arkadaslar daha guzel anlatacaktir.


Demem o ki cok seviyorum ben bu ressami. Norvecli olmasindan bagimsiz olarak ustelik. Tum resimleri bana benziyor sanki ya da tum resimlerinde bir sey bana benziyor. Bir insan nasil hem bu kadar neseli olup hem de bu kadar huzunlu olur; cok sene oldu, hala anlamlandiramiyorum.
norveçli ressam ve sanat insanıdır. kendisi genellikle tablolarında psikolojik durumları ele almıştır ve onları sanata geçirmiştir. bilhassa "the scream" veya türkçesiyle "çığlık" olarak da bilinen tablosu en bildik eserlerinden biridir. "çığlık" tablosu bende bir travmanın dışa vurum izlenimini bırakmıştır.
kanaatimce kendisi insan gerçekliğinin ressamıdır. psikolojide paranoya ve kaos hali normal insan halidir. birey yaşam içinde çok değişik yöntemlerle rahatlatmaya çalışır. munch tabloları beynimizin görünmeyen bütün korkularının toplamıdır. büyük sanatçı adeta kendi alt beyninin ve bu karanlık dehlizlerin fotoğrafını çekip tuale dökmüştür.

goethe der ki; ''3000 yıllık tarihini bilmeyen insan günü birlik yaşayan insandır'' hiç tevazu göstermeyeceğim üç bin yıllık tarihi bilirim. ama günümüz insanını öğrenmekte güçlük çekiyorum. sosyal medyada fevkalade güzel etiketlerle kaplı bir yaşamları var. lakin gündelik yaşamda kendi hayatlarını kendi elleriyle kalitesiz bir pembe dizi gibi yaşıyorlar. yakalandıkları kaoslardan sosyal antibiyotiklerle kurtulamaya çaba sarfedeceklerine, kaosa evlat gibi sarılıyorlar.
insanlardan rasyonalitelerini çalmışlar. günümüz kapitalist modernitesi insan aklına savaş açmış. insanlar bu savaş karşısında bütün savunma silahlarını gönüllü teslim etmişler. her şeye yabancılaşmışlar. kendilerine yabancı oldukları için çocuklarını bile özü itibariyle tanımıyorlar. çocukları bile sosyal medyada sergiledikleri bir mülk halini almış.

sanırım munch ustanın eserleri bir miktar da bu yabancılaşmaya karşı bir çığlıktır. keşke insanlar onun tablolarına daha çok bakıp kendilerini daha iyi görebilseler.
norveçli ekspresyonist ressam. en bilinen yapıtı çığlık isimli tablosudur. resimlerinde ruhsal ve duygusal konuları işlemiştir. çığlık tablosunda hayat, aşk, korku, ölüm ve melankoli gibi öğeleri işlemiştir.