eflatun film

1 /
onur ünlü 'nün polis, güneşin oğlu, beş şehir ve celal tan ve ailesinin aşırı acıklı hikayesi filmlerinin ve leyla ile mecnun'un yapımcısı olan şirket.

"insan, iyi filmler yapmak için yaşayan bir hayvandır!
biz buna kendi aramızda ’homo-moviemus’ diyoruz.
içimizden bazı entel arkadaşlarımızın zaman zaman ’homo-cinematicus’ dedikleri de oluyor...
’cinema’nın ’s’sini ’k’ diye okuyarak üstelik.
o zaman homo-kinematikus gibi bir ses çıkıyor.
kahrolsun elitist-entelektüalizm! yaşasın italyan ’giallo’ları!
bizler bir süredir türkiye’deki televizyon kanallarına çesitli ’iş’ler yapan bir grup birşeyiz.
geçen yıllar içinde ziyadesiyle bunaldık ve ’gerçekten iyi işler çıkarabilmek için’ bir çeşit karşı-bunalım hareketi başlatmamız kaçınılmazlaştı.
işte eflâtunfilm, bu karşı-bunalım hareketinin yarattığı bir canavardır ve sadece ’sivil’ işler yapmaya direnmek,
yok eğer olmuyorsa kafasını duvarlara vura vura kan revân içinde geberip gitmek için kurulmuştur."

şeklinde bir manifestoları vardır.
Leyle ile Mecnun dizisine imza atarak TV dünyasına renk katan Onur Ünlü'nün yapım şirketidir. Logosu insanı ürkütse imza attığı işler sempati toplamaktadır.


--- alıntı ---

1. insan, iyi filmler yapmak için yaşayan bir hayvandır!

2. biz buna kendi aramızda 'homo-moviemus' diyoruz. (içimizden bazı entel arkadaşlarımızın zaman zaman 'homo-cinematicus' dedikleri de oluyor... 'cinema'nın 's'sini 'k' diye okuyarak üstelik. o zaman homo-kinematikus gibi bir ses çıkıyor. kahrolsun elitist-entelektüalizm! yaşasın italyan 'giallo'ları!)

3. bizler bir süredir türkiye'deki televizyon kanallarına çesitli 'iş'ler yapan bir grup birşeyiz. geçen yıllar içinde ziyadesiyle bunaldık. ve 'gerçekten iyi işler çıkarabilmek için' bir çeşit karşı-bunalım hareketi başlatmamız kaçınılmazlaştı. iste efLÂtunfilm, bu karşı-bunalım hareketinin yarattığı bir canavardır ve sadece 'sivil' işler yapmaya direnmek, yok eğer olmuyorsa kafasını duvarlara vura vura kan revân içinde geberip gitmek için kurulmuştur.

--- alıntı ---


--- alıntı ---

Eflatun Film, piyasa tecrübelerini bir araya getiren, tamamı okullu yönetmen-yapımcı ve senarist bir grup tarafından reklam ve sinema filmi prodüksiyonları gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş bir yapım şirketidir.

Eflatun Film'in ilk yapımı Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 2003 yılı televizyon kampanyasıdır. Bu kampanyanın konsept tasarımı ve bu konseptin filmler yoluyla görselleştirilmesi tamamen Eflatun Filme aittir.

Ayrıca 2004 yılı Başak Kiremit televizyon kampanyası ve 2005 yılı TUBİTAK UEKAE Elektronik İmza tanıtım kampanyası da Eflatun Film'in hazırladığı kampanyalardandır.

Eflatun Film, ayrıca bir "yazı grubu" olarak tv prodüksiyonlarına da imza atmaktadır. Deliyürek, Berivan, İstanbul Şahidimdir, Müjgan Bey, Kanlı Düğün, Beş Maymun Çetesi, Bir Yıldız Tutuldu, Büyük Buluşma, Beşinci Boyut, Sahra, Furtuna gibi birçok tv draması, eflatun film'in yazar kadrosu tarafından kaleme alınmıştır.

Eflatun Film'in kurucu ortakları Onur Ünlü, Funda Alp ve A. Taner Elhan'dır.--- alıntı ---

ayrıca şirketin isminde LÂ büyük yazılmıştır. basit bir zihin jimnastiğinden sonra efLÂtun dan kastedilenin "LÂ eftun" yani "şaşırmak-şaşkınlık yok" olduğunu düşündüm. Buradan şirket yöneticilerine sesleniyorum, bizi aydınlatın. doğru mu değil mi?