Eğer insan klonlamak mümkün olsa kimleri klonlardık suali

1 /
yıllardır olmasını beklediğim hadisedir. keşke olsa da kendimi klonlayıp şu an içinde bulunduğum hayata ona devrederek kendim oradan oraya gezebilsem derim hep. bir karavan kiralayarak, hiç bir plana bağlı kalmadan, kafamda yersiz düşüncelere mahal vermeden öyle şuursuzca gezebilsem ne güzel olurdu...
geçen izlediğim filme göre abd'nin yapmak istediği şey çelik gibi süpersonik paralı askerleri klonlayıp daha çok kötü adamı öldürmek ama bu arada gerçek kişilerin ölmemesi, sadece klonlarının ölmesi. film ismi, ismiyle müsemma ikizler projesi idi. klon askerler. yanii, mantıklı olabilir ama bu çeşitleme aynı mantıkla çeşitlendirilir durur, bitmez.
Hayatımızı kolaylaştıran buluşlara imza atan dâhi bilim adamlarını, mühendisleri, mucizevi tedaviler geliştiren doktorları, kimliklerine bakmaksızın mazlumların, ezilenlerin, horlananların maddi-manevi yardımına koşan samimi, fedakâr, merhametli ve mütevazı insanları mı?

Yoksa fiziksel olarak en güçlü, en pervasız, en göz kara, en kıyıcı, en acımasız, en vicdansız, en ahlaksız ama bize en sadık tipleri mi?

Daha fazla güçten başka bir şey istemeyen muhteris güç sahiplerinin, itirazlar geliştirecek, kendilerini sorgulayacak akıllı başlı kimselerdense, kendilerine sorgusuz sualsiz fedailik yapacak, güçlü ama kafası fazla çalışmayan “askerleri” tercih edeceği aşikâr.

gemini man Filminde de Amerikan istihbarat birimlerinin, işlerinde mahir oldukları halde vicdani sorgulamalara girişmiş ajanlarından kurtulup, “onların vicdani kaygılarından arındırılmış klonlarını” üretme girişimi anlatılıyor. Neticede vicdan sahibi olması engellenemeyen bir klon “işi” bozuyor.

Görülen o ki nihayet tutunacağımız dal vicdanımız.

Bizi kurtaracak olansa, kötülüğe, karanlığa isyanımız. --salih cenap baydar--