ego tatmini

1 /
Bazen insanın karşısındaki insanı aç kurt gibi yiyerek hayatını söndürmesine vesile olacak kadar acımasız ve iğrenç bir hazdır o.

İnsanların bazı özellikleri diğer insanlara göre bir nispet daha yüksetir.
Kimi insan çok zeki, kimi insan çok cesur, kimi insan çok yakışıklı, kimisi de diğerlerine nazaran çok güzel olabilir. İşte insanın kendini yeterli gördüğü noktaya şeytanın hucum etmesidir ego tatmini.
Egonun tatmini diğer insanlardan üstün olduğunu ispat etmeye dayanır.

Kimi yakışıklı erkek yanındaki arkadaşına onlarca kızı nasıl becerdiğini anlatarak " yakışıklılık " konusunda tatmin olur.

Kimi zeki insan bunu ispat için yüzlerce insanın hayatını çizer ve en zekiniz benim diye tatmin olur.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

" Biz o yükü dağlara verdik de götüremediler; ama insan o yükü kabullendi" ayeti nefsin ıslahının ne kadar zor olduğunu anlamamıza yeter de artar bile.

İnsan olarak doğmak kolay; ama incitmeden, hak gaspı yapmadan, aldatmadan insan kalmak çok zor.

Allah herkese bu zorluğu yaşatsın.
ilginç bir şeydir gerçekten. kendini bulunmaz hint kumaşı sanıp takdir bekleyenlerin, önemsenmediğini anlamasıyla laf sokma çabasına girmesi de buna dahildir sanırım. hayır madem beğenmiyorsun burada ne işin var değil mi? gelip de biz aşağılık mahluklara bakıp gülmek hoşuna mı gidiyor acaba?

gün geçmiyor ki şaşırtan başka bir olay ile karşılaşmayalım.

sonradan gelen not: bu yazılanlar ile doğrudan bir alakanız yoksa "acaba bana mı diyor" deyip üstünüze alınmayın. onlar kendilerini biliyor.
Kimileri bunu birilerinin duygularıyla oynayarak yapar. Herkesin kendine hayran olması için çabalar, hayran olandan da uzaklaşır. Bir örnek hikaye anlatayım:
Adamın biri pek çok kızla aynı anda flört eder gibi konuşur. Tabii bunun bir adı asla yoktur. Konuştuğu kızların hepsinin onun peşinden koşmasını bekler ki genelde de bir yerden sonra ilgi gören kızlar ilgi duyarlar. İlgi duyan kızdan uzaklaşmaya başlar erkek.
Yani anlayacağınız bu kadar basitlikle egosunu tatmin edenler var. Hikayedeki kızla erkeğin yerini de değiştirebilirsiniz.