ekg

1 /
kalbimiz bir kas kütlesi olmasının yanısıra aslında devasa bir elektrik devresi olarak çalışıyor.

bu elektrik devresinde akım aralıklı olarak durabiliyor. bu akım kısa devreyle kendine yeni yollar çizebiliyor. bu akım kendini besleyen damarların tıkanmasıyla hiç iletilemeyebiliyor.

işte bu devasa elektriksel iletimin neresinde ne olduğunu yön mekan tespiti yaparak söylüyor bu grafi. üstelik geçmişteki hasara dair de bilgi veriyor. bak diyor zamanında burası teklemiş.

aslında oldukça değerli gerçekten. yine de kardiyologların benim en az on beş dakika baktığım şeye on saniye bakması sinirimi bozuyor. çat çat.
Bu makinadan verimli bir bilgi alabilmek için çok sakin bir insan olmak lazım. Enteresan bir makinaya sizi bağlıyorlar daha öncesinde iki tüp kan almışlar yanında arkadaşınız bayılmış zaten iğneden korkmasamda doktora karşı yanına ne zaman gitsem ufaktan bir heyecanım olur bende sonra sizin kalbiniz normalde de hızlı atıyor mu ? Nasıl atmasın doktor bey. Basket, bisiklet hep kolumda bileklik takılı dinlenme zamanları ortalamam liste halinde göstereyim ama beni frenkeştayn gibi makinaya bağlayınca insan doğal olarak heyecanlanıyor.
Pislik, Nalet bir cihaz.
80 dolaylarında seyreden nabzım, 120'ye fırlamıştı. "ooo nabzınız çok yüksek" diyor doktor. Yüksek değil kardeş, ben böyle makinaları sevmiyorum. Görünce nabzım fırlıyor. Babam kalp krizi geçirdiğinde bu cihaza bağlıydı. Düt Düt Düt ötüşü insanın sinirini bozuyor. Mr cihazını da sevmem meserla. Canımı teslim ediyordum onun içine girdiğimde.
iğne fobisi olan benim her yerde iğne vurulacağımı sandığımdan olsa gerek heyecandan sinüs taşikardi çıktı. birkaç tanı daha çıktı ancak doktor önemli bir şey olmadığını söyledi. tedbir amaçlı kalp röntgeni çekeceğiz ve onda da bir şey çıkmayacak muhtemelen. yine de inşallah tabii.
bir hekimin adını okur gibi okuması gereken işlem. kalbin elektrik eksenlerine göre çekilir. bir gün göğsüm ağrıyor diye acile giderseniz tanışırsınız. bir de kan alacaklar tabi ki. miyokard infaktüsünde kan enzimleri ve anamnez ile mükemmel bir trio oluştururlar.
kalbin elektriksel aktivitesi sonucu ortaya çıkan dalga şekli. ölçüm yapan alete ise elektrokardiyograf denir. frekans bandı 0.05-150 hz aralığındadır.
elektrotların bağlandıkları düzlemlere ve noktalara göre farklı derivasyonlar mevcuttur ve her birinin taşıdığı bilginin de farklı olduğu düşünülürse* hassas bir ekg analiz algoritması eş zamanlı olarak birden fazla derivasyonu incelemelidir.
dün çektirdim. çektiriliyormuş yani. işlem gayet basit. ayak bileklerinize, kol bileklerinize ve gögüs altına adını bilmediğim bi jel sürülüp bir şeyler takılıyor. 5 dakika sonra üzerinde wwwwwwlllllwwwwııııııııı şekilleri bir kağıt veriyorlar.