ekler

1 /
Bi sprinkler bi de ekler'in bu çoğul kullanımı pek hoş. Aslında 1 adet spring ya da ek bir halta yaramadığından ve hep çoğul çoğul olması gerektiğinden dilimize direkt -ler ekiyle gelivermiş. Zahmetten kurtarış.
Ablamın özel gününe croquembouche yapmış biri olarak sesleniyorum. ekler yapmak evet azıcık uğraştırıyor ama kolay. aşık olmam şart değil yaparım, yedikten sonra esaslı teşekkür edin yeter.
Doyurmuyor kahretsin doyurmuyor. Bir browni intense bir bu. 8 taneyi gömdükten sonra "işte şimdi tadı gelmeye başladı" deyip devam ediyorum. Zamanında Kardeş katline vacip hükmü sınırsız sayıdaki şehzadeye karşılık sınırlı sayıdaki ekler yüzünden çıkmıştır.
Ekler çok sevdiğim tatlılardan birisidir ancak satın almış olmam kaydı ile. Eğer yapacaksam #7002446 numaralı tanımda yazarımız tarafından belirtildiği gibi profiterol yapmayı tercih ederim. Hem yemesi daha keyifli oluyor*
Kilosu minimum 30tl'den başlıyor, gereksiz pahalısı. Gayet sıradan malzemeler: hamur, muhallebi ve çikolata üçlüsünden oluşuyor.

Ben de geçen yapayım dedim. 3 saat sürdü, üç. Küçük küçük detayları ile yapımı zor değil ama uzun süren bir şey, benzer tat yakalanıyor. böyle olunca artık buna para veremem ama çok uzun sürdüğü için de kendime hayatta yapmam. Sonuç olarak ben eklere cimriliğim ve üşengeçliğim sonucu veda ettim. birine yapmam için de ancak ona aşık olmam lazım.

Not: profiterol ile yapımı aynı. İnce ince uğraşmaktansa profiterol yapmak bana daha mantıklı geldi.

Çocukluğumuzdan beri eklere patlıcan pasta deriz. Daha büyük olur ve öküz doyurur. Bizim mahallede meşur ömür pastanesi yapar ve çocukluğumdan beri yapıyorlar. Şükür bu 5-6 kişilik mal grubunda bende varım. Sayımız bu kadar az değil aslında. Arkadaştır mabdında uydursa ona inanırsın. Bu konuda we born'u tebrik ediyorum arkadaş dediğin böyle olur.
İçindeki o dolgu kreması yedirdikçe yediren cins bir şey. Bunu özel kılan bu ama artık herkes yapıyor. En sevdiğim tatlı. bunu böyle özel yapan yerler var, ah ah affetmemek lazım. Hamuru, kreması, çikolatası, kendisi, olsa da yesek.
muhalefetül lügateyn sonrası ben de yapacağım.