ekolojik denge

1 /
çevre bilimi, coğrafya terimi, fen bilimleri terimi ve kamu terimi olarak değerlendirilse bile ortak manası ; insan ve diğer canlıların gelişimsel süreçlerini devam ettirebilmek için kurallar bütünüdür.
(alm. ökologisches gleichgewicht, f; fr. équilibre biologique, m; équilibre naturel, m; équilibre écologique, m; ing. biological balance; ecological balance; natural balance) çevr. doğal seçilim sürecinin yol açtığı uzun soluklu değişiklikler dışında gen, tür ve ekosistem çeşitliliğinin büyük değişiklikler göstermediği organizma topluluklarının dinamik denge durumu; eşanlam: biyolojik denge.
allah'ın şaşmaz kanunlarından ve varlığının delillerindendir. öyle ince bir çizgidir ki. örneğin sivrisinekler o küçücük cüsselerine rağmen büyük bir cesaretle kendilerinden kat kat iri olan insanlara ve diğer hayvanlara saldırmakta, onların etrafında dolaşmaktan çekinmemektedirler. allah onlara bu cesareti vermiştir. aslan ise o kocaman cüssesine ve yırtıcı doğasına rağmen insanların yaşadığı yerlere sokulmamakta bir bakıma korkmaktadır. eğer sivrisinekteki cesaret aslanda olsaydı şüphesiz ki insanlar çok zor durumlara düşerler ve günümüzdeki nüfüsun yarısına bile ulaşamayabilirlerdi. * görmek isteyenlere delil her yerde ve bedava.