Ekonomi nasıl bu hale geldi

1 /
sevgili siyasal islam,
nasılsın? iyi misin? mektubuma başlamadan önce selam eder, az önce abdest aldığın ellerine meclisimize aldığımız dezenfektandan sıkmak isterim.

sevgili siyasal islam, ne iyi ettin de nass! diyerek kürsüden başımızdan aşağı faizsizlik döktün. sen yokken, nassız günlerde, her şey develer tellal ve her şey baştan ayağa haram iken, dolar 1,5 türk lirası iken, işler hiç de yolunda değilken, memleketi yabancı yatırım cenneti yaptın, ne iyi oldu hiç frene basmadın, hiç frene basmadın da 18 tl seviyesini gördük. kimin aklına gelirdi? senden başka kimin? kur korumalı mevduat diye bir ürün çıkarıp, helaldir diye fetva okutmak? faiz mi? zinhar faiz değil. getirisi garantili, kura karşı da kozu elinde tutan. ne var yani, iktidar sahiplerinin de hakkını korusun bu siyasal islam. yetmedi ges çıktı malum, yine ancak senden çıkardı bu fikirler, geçenlerde şeytan ilan ettiğin bir takım ortadoğulu tiplerle kankeytoculuk oynamak. ne zaman paramız bitse şükür düşmanlarımızla da barışıyoruz. omurgayı ne yapacağız zaten değil mi? bize para lazım, ay pardon biraz daha siyasal islam.

daha çok konuşurdum seninle de malum, övmem gereken başka para sahipleri de var.

sahi, bir kere de sen anlat nolur, ekonomi nasıl bu hale geldi?
2017 yılından itibaren başlayarak gelen iktisadi çöküsün, 2021 ve 2022'de cumhuriyet tarihinin en ağır krizine dönmesinin nedenidir olay.

İmf'den yüzde 1.5 puğan fayizle borç almak yerine başka bankalardan yüzde 8 ile borçlanmak.

Merkez bankasından özel bankalara yüzde 17 ile borç verip, geri bu bankalardan yüzde 30 ile borç almak.

Devletin hayat damarlarını koparıp patronlara satmak. Yani özelleştirme.

İthalatı azaltacak üretimin yapılmaması.

Beton üretimi ile göz boyamak.

Üçkağıt ekonomisi ile halkı, patronlara soydurmak.