ekran parlaklığı

1 /
Anne telefonunda maksimum kullanılan ışın kaynağı. Gece modu+ karanlık mod+ minimum seviye ile terbiye edilen göz, bir anne telefonu ile karşılaştığında yaşadığı şoku atlatmak için kendini yeşil çaya atar, retinası kayar.
max değeri kadar min değeri de önemli olan parlaklık.
zira benim gibi karanlığı sevenler için ışıkları kapatıp vidyo veya film izlerken min parlaklığın da düşük olması gerekiyor ki gözü yormasın.
yıllardır film izlemek için kullandığım lg tabletim bu yönüyle güzel ama ekranı amoled olmadığından siyahları biraz fazla patlak gösteriyor.
birim olarak cd/m² (candela per square meter) ile ifade edilir. halk arasında nit olarak da adlandırılır.
gündüz rahat kullanım için ekran parlaklığının 300 nit ve üzeri olması gerekli.
gerçek hdr görüntü için ise 1000 nit parlaklığa ihtiyaç var.
büyük ekranlı telefonlarda insanın gözünü ciddi manada rahatsız edebilen bir detay.

sen görüyor musun dedikleri derece bile fazla geliyor gözüme, hayır görmüyorum ekranda yansımamı izlemek hoşuma gidiyor.
Yüzde 10 seviyesinde dahi kullanmıyorum. Gören diyor ki böyle nasıl kullanıyorsun, ya da cimri falan diyorlar. Ulan salak, göz ona alışır. Benim için hiç sorun olmuyor. Işığı senin kullandığın seviyeye getirsem başım ağrır. Göz sağlığı için yüzde 10'un altında kullanın. Üç beş güne gözünüz alışacaktır.
tüm elektrik elektronik aletlerde minimum seviyede kullandığım parlaklık şeysi. telefonda %10' u asla geçmez, pc' de de bir ya da iki kademe olur en fazla. aşırı ışık ve beyazlık gözü bazen iğneliyor bile.